Czarny Dunajec będzie uzdrowiskiem. Gmina buduje drogę do strefy uzdrowiskowej

2022-05-26 21:08
Wojewoda małopolski przekazuje symboliczny czek dla gminy Czarny Dunajec
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Wojewoda małopolski przekazuje symboliczny czek dla gminy Czarny Dunajec

Podhalańska gmina Czarny Dunajec robi kolejny krok z kierunku stania się uzdrowiskiem. Wybuduje nową drogę do strefy uzdrowiskowej, gdzie w za kilka lat mają powstać zakłady lecznicze. Samorząd dostał na to zadanie 5 mln zł rządowego dofinansowania.

– Prawie 44,2 mln zł dla małopolskich gmin, w tym 5 mln zł dla gminy Czarny Dunajec, to efekt naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Edycja czwarta dla gmin uzdrowiskowych1. Gratuluję przyznanego wsparcia. Realizacja tego zadania pozwoli na rozwój strefy uzdrowiskowej i zapoczątkuje szereg dalszych modernizacji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

5 mln zł z Polskiego Ładu zostanie przeznaczonych na wykonanie połączenia komunikacyjnego strefy „A” uzdrowiska poprzez wykonanie pełnowymiarowej drogi kategorii D wraz z obustronnym chodnikiem, odwodnieniem, oświetleniem, kanałem technologicznym do obsługi infrastruktury teletechnicznej oraz sieci energetycznej. Szacunkowa długość nowo powstałej infrastruktury to ok. 1500 m. Całkowity koszt wyniesie 5 mln 110 tys. zł. Planowany okres zakończenia zadania inwestycyjnego to 30 czerwca 2025 r.

– Obecnie do wyznaczonej strefy „A” prowadzi nienormatywna droga gminna w nawierzchni żwirowej oraz brak jest infrastruktury towarzyszącej. Zadanie będzie realizowane w systemie zaprojektuj-wybuduj z procedurą ZRID celem zapewnienia wszelkich norm zarówno bezpieczeństwa, jak i odpowiedniej komunikacji – tłumaczy wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.

Na Podtatrzu są już dwa uzdrowiska – w Rabce-Zdrój i w Szczawnicy. Czarny Dunajec byłby pierwszy po zachodniej stronie regionu.