Dzień polsko-ukraiński pod Giewontem. Wspólna integracja z jazzem w tle

2022-04-27 20:27
Dzień polsko-ukraiński w Zakopanem
Autor: UM Zakopane Dzień polsko-ukraiński w Zakopanem

Zakopanem chce jeszcze mocniej zintegrować uchodźców z Ukrainy z lokalnymi mieszkańcami. Ma temu służby dzień polsko-ukraiński, który odbędzie się 30 kwietnia w parku miejskim przy okazji Wiosny Jazzowej pod Giewontem. W ramach pikniku będą występy, gry i zabawy dla dzieci, a także spotkanie z kuchnią ukraińską.

- Wydarzenie to odbędzie się w ramach Światowego Dnia Jazzu 30 kwietnia, który będziemy obchodzić w ramach Wiosny Jazzowej 2022. Sytuacja na świecie jak wiemy jest wyjątkowa, wojenna. Dlatego postanowiliśmy zaprosić na to wydarzenie także zespół z Ukrainy. Będziemy mogli posłuchać wspólnych wykonań i improwizacji jazzowych polsko-ukraińskich. Z polskiej strony wystąpi Fiś Banda, czyli kapela Andrzeja Fisia Jarząbka. Ze strony ukraińskiej wystąpi zespół Schocolad. Zespoły te zagrają w muszli koncertowej w parku miejskim – mówi Joanna Staszak z urzędu miasta w Zakopanem.

Tego dnia wystąpią także zakopiańskie dzieci ze szkół podstawowych – w repertuarem występów polsko-ukraińskich. Nie zabraknie oczywiście muzyki góralskiej.

Dużo będzie się działo także w całym parku miejskim. Oprócz występów muzycznych zaplanowano wiele gier i zabaw dla dzieci, zawodów sportowych.

- Będzie pokaz ogromnych baniek mydlanych, malowanie twarzy, słodkie upominki jak choćby wata cukrowa w kolorach ukraińskich. Do tego Ukrainki, które w Zakopanem znalazły schronienie, zadeklarowały, że przygotują pokaz ukraińskiej kuchni. Mogę zdradzić, że pojawi się barszcz ukraiński i inne potrawy, w tym słodkości – mówi Joanna Staszak.

Odbędą się także warsztaty rękodzieła prowadzone przez Ukrainkę, które na co dzień wyplata koszyki z wikliny. Pod jej okiem wszyscy będą wyplatać serduszka.

W trakcie dnia polsko-ukraińskiego będą zbierane datki na rzecz parafii św. Krzyża, gdzie organizowane są zajęcia dla ukraińskich gości.

Początek pikniku zaplanowano na godz. 14, a zakończy się on o godz. 17.