Episkopat Polski obraduje w Zakopanem o najważniejszych kwestiach Kościele Polskim

2022-06-06 23:51
Plenarne zebranie Episkopatu Polski w zakopiańskiej Księżówce
Autor: Praca własna Plenarne zebranie Episkopatu Polski w zakopiańskiej Księżówce

Cały Episkopat Polski pod Giewontem. W Zakopiańskiej Księżówce – centrum formacyjno-szkoleniowym, rozpoczęło się 392. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W obradach bierze udział ponad 90 biskupów. Duchowni rozmawiają o najważniejszych tematach w polskim Kościele.

- Głównym tematem 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym ‘Księżówka’ w Zakopanem, będzie katecheza, której trzydziestolecie obecności w szkole obchodziliśmy przed dwoma laty. Jest to dobry czas, aby pochylić się nad tym zagadnieniem, a szczególnie nad relacją między nauczaniem religii w szkole, a katechezą parafialną. Będziemy także brać pod uwagę kwestię dotyczącą programu katechezy szkolnej oraz kwestie dotyczące katechetów, zarówno osób duchownych, konsekrowanych, jak i świeckich – zaznaczył bp Miziński. Mówi bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Kolejnym tematem będzie kwestia trwającego synodu biskupów o synodalności.

- Abp Adrian Galbas, odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za przebieg tej fazy procesu synodalnego Kościoła w Polsce, podzieli się z biskupami informacjami dotyczącymi przygotowania syntezy etapu diecezjalnego – mówi sekretarz generalny.

Zakopane i Księżówka nie przypadkowo został wybrana na zebranie plenarne Episkopatu. Związane jest to z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Zakopanem. W Księżówce bowiem mieszkał Jan Paweł II w trakcie kilkudniowej pielgrzymi na Podhalu w czerwcu 1997 roku.

Obrady zakończą się we wtorek.