Inteligentny system pomoże ulepszyć komunikację pod Giewontem?

2022-03-17 21:53
Kuźnice w Zakopanem
Autor: Praca własna Kuźnice w Zakopanem

Elektroniczny system ma pomóc rozładować korki w Zakopanem i przekonać turystów do poruszania się komunikacją zbiorową. Miasto pod Giewontem zleciło stworzenie Inteligentnego Systemu Transportowego.

- Ten system obejmuje kilka różnych modułów. To co zauważą pasażerowie i mieszkańcy w pierwszej kolejności to na pewno będą tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, które pojawią się na kilkunastu przystankach autobusowych w mieście. Będą one wyświetlały rzeczywisty czas przyjazdy autobusu. Takie tablice można spotkać już w większości polskich miast – mówi Agnieszka Święty z urzędu miasta w Zakopanem.

Oprócz tego pasażerowie będą mogli korzystać ze specjalnego portalu i aplikacji, gdzie również będzie można sprawdzić aktualny rozkład jazdy.

- To jest przede wszystkim łatwa i szybka informacja dla pasażerów. Takie działania na pewno zachęcają do wybierania tego środka transportu – dodaje Agnieszka Święty.

Oprócz tablic, inteligentny system ułatwi poruszanie się po mieście także samych autobusów komunikacji zbiorowej. Zmiany bowiem obejmą skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w mieście. Zostaną na niej zainstalowane urządzenia, które będą z daleka wychwytywały nadjeżdżające autobusy i uruchamiały dla nich zielone światło na skrzyżowaniu.

W ramach systemu pojawi się także system kamer – w rejonie centrum komunikacyjnego i Kuźnic. Będą one wyposażone w systemu umożliwiające odczytywanie tablic rejestracyjnych samochodów. Dzięki temu będzie większa kontrola nad, czy samochody nieuprawnione będą wjeżdżały na teren centrum lub do Kuźnic.

System ma zadziałać w przyszłym roku. Jego budowa będzie szła równolegle z budową nowego centrum komunikacyjnego i nowego placu w Kuźnicach.