Kościelisko. 5 tys. zł dopłaty do wymiany starych pieców centralnego ogrzewania

2023-04-05 21:33
Podatek od ogrzewania gazem i węglem
Autor: Getty Images Polacy zapłacą nowy podatek - idą rewolucyjne zmiany!

Górale z Kościeliska mogą dostać dofinansowanie do wymiany pieców centralnego ogrzewania. Urząd gminy ogłosił właśnie drugą turę naboru dla zainteresowanych wsparcie. Na terenie całej gminy wciąż do wymiany jest blisko 1000 pieców węglowych.

Pierwsza tura naboru prowadzona była w momencie, gdy ceny opały zaczęły szaleć. Dodatkowo sejmik województwa małopolskiego przesunął w czasie termin, do którego należy wymienić stare piece.

- To spowodowało, że wielu mieszkańców bardziej myślało o zabezpieczeniu się w opał, niż o inwestycji wymiany kotłowni. Dlatego zainteresowaniem programem dopłat do wymiany pieców było niewielkie – mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Dlatego teraz, po sezonie zimowym, urząd gminy ogłosił kolejny nabór. W budżecie na dopłaty do wymiany pieców zabezpieczone został 100 tys. zł.

- Mieszkańcy mogą liczyć na dopłatę do 5 tys. zł do wymiany pieca. Decyduje kolejność zgłoszeń prawidłowo złożonych wniosków. Te można składać do 30 września 2023 roku – informuje wójt.

Pomoc dedykowana jest osobom fizycznym, które są właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych i lokali mieszkalnych położonych na terenie Gminy Kościelisko oraz nie osiągają z nich żadnych dochodów, w tym z wynajmu i agroturystyki.

Dofinansowanie obejmuje likwidację: kotłów bezklasowych 1, 2, 3, 4 klasy, trzonów kuchennych i pieców kaflowych oraz zakup i montaż kotłów na pellet, kotłów zgazowujących drewno, kotłów na drewno i pellet, pomp ciepła, kotłów gazowych, ogrzewania elektrycznego wraz z niezbędną armaturą i osprzętem. W przypadku pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego koszty kwalifikowane inwestycji mogą obejmować również instalację fotowoltaiczną.