Kościelisko. Jest pierwsza kara za reklamę niezgodną z przepisami. Aż 12 tys. zł

2021-10-25 22:04
Reklama w Kościelisku
Autor: Praca własna

Jest pierwsza kara za wielkogabarytową reklamę w Kościelisko. W tej tatrzańskiej gminie od czerwca obowiązuje uchwała reklamowa, która zabrania wieszania billboardów. Jedna z mieszkanek nie dostosowała się do nowych przepisów. Dostała właśnie karę 12 tys. zł za reklamę wielkości ok. 10 metrów kwadratowych. Właścicielka nie zgadza się z karą.

Uchwała reklamowa potocznie nazywana kodeksem reklamowym obowiązuje w gminie Kościelisko od czerwca 2021 roku. Od tego czasu wszystkie reklamy i szyldy mają być dostosowane do nowych przepisów. Te dokładnie precyzują co i gdzie można wieszać. Generalnie nowe prawo zakazuje stosowania dużych billboardów. Głównym założeniem nowych przepisów było bowiem „wysprzątanie” przestrzeni z reklam, które – w przypadku Kościeliska – często zasłaniały widok na góry.

- Generalnie teraz jesteśmy na etapie weryfikowania tego, jak nowe przepisy przyjęły się. Mogę powiedzieć, że zdecydowana większość mieszkańców dostosowała się do nowych przepisów. Jednak są osób, które tego nie zrobiły. To pojedyncze przypadki – mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska.

Jedną z takich osób jest mieszkanka Kościeliska, która nie usunęła dużej reklamy – o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych. Jest ona zawieszona na fasadzie małego budynku

- Przyznam szczerze, że próbowaliśmy wszelakimi sposobami przekonać mieszkańców. Był spotkania z urzędnikami, pisma, ponaglenia, próby tłumaczenia. Nic to jednak nie dało. Doszliśmy do momentu, w którym musiałem podpisać decyzję o nałożeniu kary – mówi wójt.

Ta nie jest mała. Pierwsza kara za dużą reklamę w gminie wyniosła aż 12 tys. zł. Właściciele reklamy przysłonili ją dużą białą płachtą. Jednak dla urzędników to za mało.

Ukarana mieszkanka nie zgadza się z decyzją urzędu gminy – co do sposobu naliczenia kary, jak i samej wielkości kary. Odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sprawa jest w toku.