Kościół na Bachledówce zostanie podniesiony do rangi sanktuarium

2023-05-17 9:09
Kościół na Bachledówce
Autor: Gmina Czarny Dunajec Kościół na Bachledówce

Kościół na Bachledówce zostanie ogłoszony sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbędzie się 28 maja. Poprowadzi ją metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Kościół na Bachledówce należy do zgromadzenia Paulinów. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Podhala, które w latach 60. i 70. XX wieku dostrzegł także ówczesny prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. Przez siedem lat pojawiał się tak każdego roku. Spędzał na Bachledówce cały lipiec. W czasie tych spotkać odpoczywał, ale i spotykał się z lokalną ludnością. Pamięć o tych spotkaniach jest wciąż żywa wśród górali. Do prymasa na Bachledówkę przyjeżdżał także Karol Wojtyła – ówczesny metropolita krakowski.

Miejsce to jest wyjątkowe także ze względu na swoje powstanie. Paulini pojawili się tam w 1955 roku – gdy była tak tylko jedna chałupa, nie było drogi dojazdowej, wodociągu, kanalizacji, czy sieci elektrycznej. Ziemię, na której obecnie znajduje się zgromadzenie zakonne, podarowała Paulinom rodzina Jarząbków.

Historia ta zaczyna się w czasie II wojny światowej. Gdy na Bachledówkę przybyli niemieccy żołnierze i zaczęli przeszukiwać dom Jarząbków, ci w obawie o swoje życie obiecali, że jeśli zostaną ocaleni, podarują tą ziemię na cele kościelne. Jarząbkowie wojnę przeżyli, a potem dochowali swojej obietnicy. Udali się na Jasną Górę w Częstochowie, modlili się do Matki Bożej, a następnie spotkali z Paulinami. Ci pomogli im wypełnić obietnicę złożoną Bogu. Na Bachledówce pojawili się w 1955 roku.

Obecnie Bachledówka jest ważnym ośrodkiem kultur religijnego na Podhalu. Z roku na rok odwiedza to miejsce coraz więcej pielgrzymów. Paulini budują przy kościele dom pamięci kard. Wyszyńskiego. Z kolei gmina Czarny Dunajec stawia platformę widokową po zachodniej stronie kościoła.