Międzynarodowy Dzień Gór pod Giewontem. O kobietach w górach

2022-12-08 22:49
Międzynarodowy Dzień Gór w Muzeum Tatrzańskim
Autor: Muzeum Tatrzański Międzynarodowy Dzień Gór w Muzeum Tatrzańskim

Kobiety przenoszą góry – takie hasło będzie przyświecało tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Gór. Odbędą się one w niedzielę 11 grudnia. W Zakopanem o kobietach w górach będzie mówiło m.in. Muzeum Tatrzańskie.

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie z wyjątkowymi kobietami, których życie codzienne związane jest z terenami górskimi. Współczesne kobiety, przedstawicielki różnych zawodów opowiedzą o swoich doświadczeniach, o pracy i o wyzwaniach, które muszą podejmować. Co jest najtrudniejsze dla ratowniczki TOPR, a z czym musi mierzyć się przewodniczka wysokogórska? Jak wygląda codzienna praca kobiety bacy, a jakie wyzwania pojawiają się przed siostrami zarządzającymi schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich? Jak silna jest pozycja kobiet na Podhalu, a w jakich dziedzinach wymaga jeszcze wzmocnienia? 

- Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi już 11 grudnia w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego – zapraszają muzealnicy.

Problematyka tegorocznego Międzynarodowego Dnia Gór propagowanego przez Mountain Partnership przy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczy życia kobiet na terenach górskich. Zgodnie z koncepcją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa to kobiety odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska oraz w rozwoju społeczno-gospodarczym. Bardzo często, to kobiety stają się czołowymi przedsiębiorczyniami inicjatyw na terenach górskich, strażniczkami bioróżnorodności, opiekunkami tradycyjnej wiedzy, mecenasami lokalnej kultury i ekspertkami medycyny tradycyjnej.

Międzynarodowy Dzień Gór 2022 jest okazją do promowania równości płci, a tym samym przyczynia się do poprawy sprawiedliwości społecznej, warunków życia i odporności, zwłaszcza na górskich terenach wiejskich. Wydarzenie jest jednocześnie okazją do zastanowienia się nad pozycją kobiet górskich. Czy jest konieczne wzmocnienie roli kobiet w społeczeństwie, tak aby mogły jeszcze intensywniej uczestniczyć w procesach decyzyjnych, czy być może jest ona już wystarczająco silna?

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 11 grudnia w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach 10. Początek o godz. 18.