Muzeum Tatrzańskie przygotowuje nową, stałą ekspozycję w gmachu przy Krupówkach

2023-01-03 22:40
Fragment nowej ekspozycji w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Autor: Muzeum Tatrzański Fragment nowej ekspozycji w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Najprawdopodobniej na ferie po dwóch latach przerwy otwarta zostanie stała ekspozycja w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzealnicy już przygotowali i zaprezentowali fragment wystawy. Ten pierwszy udostępniony opowiada o dr Tytusie Chałubińskim – patronie zakopiańskiego Muzeum.

Gmach główny muzeum przy Krupówkach był nieczynne dla zwiedzających przez ostatnie dwa lata. Związane to było z generalnym remontem tego budynku. Remontem objęte zostało każde pomieszczenie, każda instalacja w budynku. Modernizacja dotyczy także stałej ekspozycji, jak mieści się w gmachu główny.

Prace budowlane już się zakończyły kilka miesięcy temu. Teraz Muzeum pracuje nad stworzeniem nowej ekspozycji. Jak zapewnia Michał Murzyn, dyrektor Muzeum, zostanie ona udostępniona dla zwiedzających pod koniec stycznia.

- Tematy stałej ekspozycji będą podobne do tych, co wcześniej. Będzie to historia, etnografia, oraz przyroda ożywiona i nieożywiona. Zostało to zakomponowane w nowoczesny sposób. Będzie nowa technologia, multimedia. Ale przede wszystkim oryginalne eksponaty, na które stawiamy – mówi Michał Murzyn.

Muzeum pokazało już fragment nowej ekspozycji. To ekspozycja przyrodnicza poświęcona dr Tytusowi Chałubińskiemu – patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Wśród ciekawych eksponatów można zobaczyć oryginalną szafę służącą do magazynowania mchów oraz część jego księgozbioru.