Niedługo rozpocznie się kopanie najgłębszego odwiertu geotermalnego

2022-10-25 21:41
Geotermia
Autor: zsch.krakow.pl Geotermia

Pod koniec roku na Podhalu rozpocznie się jedna z największych inwestycji geotermalnych na świecie. Rozpocznie się odwiert na głębokość aż 7 kilometrów. Naukowcy liczą, że dokopią się do wody o temperaturze 120 stopni, która ogrzeje Nowy Targ i okoliczne miejscowości.

- Z informacji, które mamy od firmy, która wykona odwiert, obecnie są prace przygotowawcze do rozpoczęcia prac ziemnych. Przygotowywany jest teren pod budowę wiertni. Prace przy samym odwiercie rozpoczną się pod koniec grudnia, lub na początku stycznia - mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary, który pilotuje całą inwestycję.

Całość prac powinna zająć 600 dni – od czasu przekazania placu budowy firmie aż do zakończenia wiercenia, złożenia sprzętu, ale także wykonania badań hydrogeologicznych nowego odwiertu. Termin ten upłynie pod koniec 2024 roku.

Żeby ciepło geotermalne ogrzało Nowy Targ, konieczna jest budowa magistrali ciepłowniczej. Tym zajmuje się już miasto.

- Zrobiliśmy projekty, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Koszt jednak tej inwestycji to ok. 80 mln zł. Dlatego aktualnie szukamy środków, by móc sfinansować te prace – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Urząd rozmawia o tym z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Ze wstępnych informacji wynika, że znajdą się środki na magistralę. Samo wykopanie odwiertu pochłonie ok. 120 mln zł. Roboty sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.