Nowe autobusy wyjadą na ulice Zakopanego. Pojadą w nowe rejony miasta

2022-11-16 21:47
Nowe autobusy wyjadą na ulice Zakopanego przed świętami Bożego Narodzenia
Autor: UM Zakopane Nowe autobusy wyjadą na ulice Zakopanego przed świętami Bożego Narodzenia

Do Zakopanego dojechał nowy autobus komunikacji miejskiej, kolejne dwa pojawią się pod koniec tygodnia. Autobusy będą kursowały na nowych liniach, które będą ułatwieniem zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

Jak informuje urząd miasta, pojazdy są wyposażone w nowoczesny i ekologiczny silnik napędzany olejem napędowym spełniającym wymogi normy Euro 6, a także w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych oraz osób starszych z ograniczoną mobilnością, co zapewni klientom komfort i bezpieczeństwo przejazdu.

Wyjadą one na trasę przed świętami Bożego Narodzenia. Pojadę w rejony, gdzie dotychczas nie było komunikacji miejskiej. Jedna nowa linia będzie prowadziła m.in. na ul. Karłowicza i Przewodników Tatrzańskich. Z tego połączenia będą mogły skorzystać dzieci z miejscowej podstawówki, ale także turyści wybierający się do Kuźnic. Z kolei drugi autobus będzie kursował z Krzeptówek na Cyrhlę – tyle, że przez ulice Grunwaldzką, Makuszyńskiego, Piłsudskiego pod skocznię i dalej Bronisława Czecha na Cyrhlę.

Z kolei wiosną 2023 roku do Zakopanego dojadą trzy kolejne autobusy – tym razem elektryczne. Mają one docelowo obsługiwać nową linię, która dowiezie turystów z dworca do Kuźnic.

- Wartość kontraktu wynosi blisko 4 mln 800 tys. zł, całość inwestycji finansowana jest ze środków własnych miasta. Zakup tych pojazdów i wcześniej zakontraktowanych trzech niskopodłogowych autobusów elektrycznych „Urbino 12 electric” , również od firmy Solaris,  wraz z prowadzonymi dwoma inwestycjami Centrum Komunikacyjnego przy ul. Chramcówki oraz Centrum Przesiadkowego w Kuźnicach przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego w naszym mieście oraz zmniejszeniu emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Jednocześnie jest to realizacja przyjętych przez Radę Miasta Zakopane dokumentów strategicznych, w tym „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Zakopanego na lata 2017 – 2025 z kierunkiem do 2030 r.” - dodaje urząd miasta.