Nowy Targ. Od nowego roku będą wyższe podatki od nieruchomości

2022-10-17 21:21
Polskie pieniądze
Autor: Pixabay Polskie pieniądze

Podatki w Nowym Targu idą w górę. Nowotarska rada miasta uchwaliła podwyżkę podatków od nieruchomości. Za części mieszkalne nowotarżanie zapłacą o 12,4 proc. więcej – 1 zł za metr zamiast dotychczasowych 89 groszy. Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy. Za metr nieruchomości pod działalność zapłacą 25 zł, a nie jak do tej pory 23,2 zł.

Zdaniem urzędu miasta podwyżka jest konieczna.

- Zwiększenie wpływów z tytułu podatku wyniesie ok. 1,5 mln zł. I to są tak naprawdę środki, które potrzebujemy, aby pokryć większe koszty ogrzewania, zakupu energii elektrycznej. No i też podwyżki minimalnej pensji, jaka jest zaplanowana od nowego roku - mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Mieszkańcy stolicy Podhala boją się, że będzie to kolejne obciążenie ich domowych budżetów.

- Z jednej strony oświetlenie ulic, sprzątanie ulic. Na to wszystko trzeba mieć pieniądze. A nie da się ich po prostu wydrukować. Z drugiej strony inflacja, wszystko coraz droższe, czyli coraz mniej pieniędzy zostaje w naszych kieszeniach. Tak naprawdę w tej sytuacji nie ma złotego środka, który by wszystkich zadowolił – mówi jeden z nowotarskich taksówkarzy.

Inni dodają, że wszystko podrożało i ludzie niedługo nie będą mieli pieniędzy, by ponieść wszystkie konieczne opłaty.

Od nowego roku wzrosną także stawki podatku od gruntów. Zakopanem z kolei na razie nie zdecydowało, czy wprowadzi podwyżkę podatków. Decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu.