Podhale. Badają geny górali. By sprawdzić skąd przyszli ich przodkowie w Tatry

2022-08-16 23:18
Tatry
Autor: Pixabay

Naukowcy chcą sprawdzić skąd pochodzą polscy górale. Badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk pobierali materiały genetyczne górali z Podhala, Pienin i Orawy. Wszystko po to, by stworzyć Genomiczną Mapę Polski.

- W ramach tego projektu chcemy zebrać materiał genetyczny od mieszkańców całej Polski. Chodzi 5 tys. próbek. W tym także od górali z Podhala, Pienin, Orawy - Mówi dr hab. Luiza Handschuh z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Po zebraniu próbek naukowcy zajmą się ich badaniem.

- Wiadomo, że ludzie mieszkają tutaj z dziada pradziada. Mają świadomość swojej genealogi wstecz do kilku pokoleń, a niektórzy do kilkunastu. Ale nasze badania pozwalają sięgnąć znacznie głębiej w przeszłość i pokazać skąd przyszli tutaj nasi przodkowie kilka, a nawet kilkanaście tysięcy lat temu – mówi Luzia Handschuhe.

Według naukowców w Polakach są geny z rozmaitych stron świata – np. pasterzy ze stepów wschodnio-azjatyckich. A to dlatego, że wieku temu przez nasz kraj przechodziło rozmaite ludy. Tym bardziej, że tędy prowadziły szlaki handlowe.

Zbierane materiały genetyczne od mieszkańców Polski – w tym od górali mają pokazać jak zróżnicowani genetycznie jest nasze społeczeństwo w różnych zakątkach kraju.

Panie, które zgodziły się na badania dowiedzą się skąd pochodzili przodkowie po stronie matki, a panowie - dodatkowo poznają przeszłość przodków po stronie ojca.