Podhale. Ludzie chcą podłączać do geotermii. Bo to obecnie jedno z najtańszych źródeł ogrzewania

2022-03-11 21:32
Odwiert w Bańskiej Niżnej, który ogrzewa domy w Zakopanem i okolicznych miejscowościach
Autor: Geotermia Podhalańska Odwiert w Bańskiej Niżnej, który ogrzewa domy w Zakopanem i okolicznych miejscowościach

Geotermia Podhalańska będzie rozwijała swoją sieć ciepłowniczą. Jeszcze w tym roku mogą zostać podłączone nowe domu w Poroninie i Białym Dunajcu. W dobie szalejących cen węgla to dobra wiadomość dla górali. Bo geotermia utrzymuje swoje stawki na stałym poziomie.

Nowe przyłącza do sieci geotermalnej, która czerpie ciepło podziemnych wód, mają dotyczyć głównie miejscowości Poronin i Biały Dunajec. Obie te gminy przygotowują projekty podłączy kilkudziesięciu domów.

- W przypadku Poronina jest to 50-70 domów. Tak na razie sprawa jest na wstępnym etapie ogłoszenia przez urząd gminy przetarg na projekt nowej sieci – mówi Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej. Dalej w postępach prac jest gmina Biały Dunajec – gdzie również do sieci podłączonych ma być ok. 50 domów.

Jeśli wszystko ułoży się po myśli urzędników, a Geotermia znajdzie finansowanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, pierwsza podłącza mogą być zrealizowane pod koniec tego roku.

- Geotermia jest niezależnym źródłem, w 95-97 proc. opartym o odwierty geotermalne. Jedynie w 3 proc. opieramy się o gaz. Dlatego jest to stabilny system ogrzewania – mówi prezes Geotermii.

Dodaje jednak, że sama budowa sieci jest kosztochłonna. Dla indywidualnego odbiory – domy jednorodzinnego – to zbyt duże koszty. Stąd też budowa sieci dla 50-70 domów jest możliwa jedynie przy wsparciu finansowym zewnętrznym. Koszty podłączy – z uwagi na drogie materiały – obecnie oscylują w granicach ok. 3 tys. zł za metr.

Obecnie, gdy ceny źródeł ogrzewania wystrzeliły w górę – gdy zdrożał gaz, olej opałowy, a także węgiel – geotermia jest jednym z najtańszych źródeł ogrzewania domów. Stąd też w ostatnich miesiącach coraz więcej ludzi odwiedza spółkę i pyta o możliwość podłączenia.