Poronin chce zbudować pomnik prof. Franciszka Łukaszczyka

2022-06-02 22:55
Franiszek Łukaszczyk - zdjęcie z 1936 roku
Autor: Archiwum Gminy Poronin Franiszek Łukaszczyk - zdjęcie z 1936 roku

W czasie II wojny światowej przemycił promieniotwórczy rad i ukrył w domu w Poroninie. Dzięki temu zaraz po wojnie mogło szybko odrodzić się radiolecznictwo onkologiczne. Chodzi o prof. Franciszka Łukaszczyka – uważanego za ojca radiolecznictwa onkologicznego w Polsce.

Gmina Poronin przygotowała szereg wydarzeń, które mają przypomnieć o jego dokonaniach. Na poniedziałek 8 sierpnia zaplanowana jest konferencja popularno-naukowa, poświęcona prof. Franciszkowi Łukaszczykowi. Przez cały październik w szkołach na terenie gminy Poronin odbywać się będzie gminny festiwal naukowy, organizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zębie. Organizatorzy przygotują dla uczniów zajęcia, eksperymenty, wydarzenia naukowe. Dzieci i młodzież będą mieć okazję do zapoznania się z zasługami wybitnego profesora. Gmina chce również zorganizować w październiku wystawę plenerową. 

- Planujemy działania edukacyjne. W najbliższych dniach rozpoczniemy konkurs na scenariusz lekcji wychowawczej dla nauczycieli z naszego powiatu. Mamy nadzieję, że scenariusze takich lekcji będziemy mogli wydać w formie biuletynów, które posłużą nie tylko naszym dzieciom i nauczycielom, ale i innym osobom z Polski - poinformowała Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.

W środę 1 czerwca gmina Poronin ogłosi konkurs na wykonanie pomnika prof. Łukaszczyka. Rada gminy zdecydowała, że stanie on przy głównej drodze, na skwerze koło kościoła w Poroninie.

- Konkurs jest ogólnopolski, skierowany do rzeźbiarzy, studentów rzeźby. Czas na przygotowanie projektu jest do połowy sierpnia. Zachęcamy wszystkich do udziału - mówiła Regina Watycha-Korczak, kierownik Referatu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Poronin. - Chcemy, żeby pomnik był trwałą pamiątką nie tylko roku Franciszka Łukaszczyka, ale i upamiętnieniem postaci pana profesora, który zdecydowanie na to zasługuje w naszej gminie. Liczymy na to, że będzie odzew wśród artystów - dodała. Uroczystość odsłonięcia pomnika będzie jednocześnie zwieńczeniem obchodów roku Franciszka Łukaszczyka.

Franciszek Łukaszczyk (1897-1956) urodził się w Bustryku. Chodził do szkoły w Zębie. Ukończył gimnazjum w Nowym Targu i Zakopanem. Studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1924 uzyskał tytuł doktora wszech nauk medycznych. Zwrócił na niego uwagę, na jego pracowitość prof. Orłowski, twórca Polskiej Szkoły Chorób Wewnętrznych, i dzięki olbrzymiej pracowitości prof. Franciszek Łukaszczyk uzyskał stypendium nowego rządu polskiego. Odbył stypendium w instytucie Radowym w Paryżu, następnie w Berlinie, Sztokholmie, Hamburgu.

Był twórcą polskiej szkoły onkologicznej, wprowadził radioterapię w leczeniu. Wytyczył kierunki, które znajdują uznanie do dzisiaj, stały się bazą również po 90. latach, jeśli chodzi o radioterapię. Gdy wybuchła II Wojna Światowa, Maria Skłodowska-Curie przekazała mu gram radu. Był to wtedy towar pożądany przez Niemcy, a po wojnie przez Rosję. W trakcie wojny profesor ukrył rad. Podczas Powstania Warszawskiego wywiózł go do Poronina. Dzięki temu, że przechował go w Poroninie, możliwe było szybkie uruchomienie lecznictwa onkologicznego, radioterapii. Ponieważ przewoził niezabezpieczony rad, przypłacił to swoim zdrowiem, gdyż zmarł na białaczkę.