Poronin. Na Galicowej Grapie powstanie duża i nowoczesna stacja narciarska?
Chcą zbudować dużą stację narciarską z wyciągiem krzesełkowym na Galicowej Grapie w Poroninie. Inwestorem jest spółka Polskie Koleje Linowe, która chce wydać na to zadanie 60 mln zł. Dla Poronina taka stacja może oznaczać nowe otwarcie na turystów.
Budowa stacji narciarskiej na Galicowej Grapie już od wielu lat jest tematem przyciągającym uwagę. Kolejne podejście do budowy wyciągu robi tym razem spółka PKL. 4 grudnia zarząd PKL, przedstawiciele urzędu gminy spotkali się oraz spółki 4SKI odbyło się spotkanie z właścicielami nieruchomości związane z budową stacji narciarskiej na Galicowej Grapie w Poroninie.
- PKL rozważa wiele możliwości inwestycyjnych wpisujących się w strategię rozwoju Grupy. Jedną z nich jest powstanie stacji narciarskiej oraz całorocznego ośrodka turystycznego na Galicowej Grapie. Jesteśmy w trakcie aktualizowania umów z właścicielami, po tym etapie będziemy mogli potwierdzić dalsze działania inwestycyjne - mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Podczas spotkania została przestawiona propozycja możliwości przeprowadzenia inwestycji uwzględniających charakter działalności PKL, a także realizacja dotychczasowego planu budowy stacji narciarskiej na Galicowej Grapie.
- Powstanie stacji narciarskiej na Galicowej Grapie dla Gminy Poronin ma olbrzymie znaczenie, ze względu na rozwój oferty turystycznej. Gmina wspiera ten projekt, czego najlepszym potwierdzeniem jest wyrażenie chęci bycia symbolicznym współudziałowcem spółki realizującej tę inwestycję. Bardzo wierzymy w ten projekt, który dla Gminy Poronin jest szansą, by stać się interesującym miejscem zimą dla narciarzy - mówi Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin.
Plan inwestycji zakłada powstanie stacji narciarskiej na północno-zachodnim zboczu Galicowej Grapy. Stacja narciarska ma powstać z myślą o średnio zaawansowanych narciarzach i rodzinach z dziećmi. Ośrodek mógłby stać się miejscem całorocznej turystyki, a dodatkowo dobra i widokowa lokalizacja – tuż przy głównej drodze dojazdowej do Poronina i Zakopanego – daje możliwości, by w przyszłość rozbudować inwestycję.
- Dotychczasowym operatorem inwestycji była spółka 4SKI, która pozyskała zgody właścicieli terenu i pozwolenie na budowę. Przez wiele lat zabiegaliśmy o źródła finansowania tej inwestycji. Efektem dotychczasowych działań jest spotkanie z właścicielami i pozyskanym inwestorem zainteresowanym realizacją projektu, którym są PKL - mówi Andrzej Bielawa ze spółki 4SKI.
Teraz PKL rozmawia z prywatnymi właścicielami ws. podpisania nowych umów dzierżawy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2023 roku.