Poronin zliczył straty po ulewach. Ich usuwanie to koszt blisko 4 mln zł

2022-08-29 23:36
Strażacy OSP Poronin usuwali skutki ulewy
Autor: OSP Poronin Strażacy OSP Poronin usuwali skutki ulewy

Na niemal 4 mln zł wyceniła straty po ostatniej ulewnie gmina Poronin. Chodzi o oberwanie chmury z 20 sierpnia, które nawiedziło kilka przysiółków gminy niszcząc drogi i podmywając mosty.

- Mamy zgłoszone i zweryfikowane uszkodzone dwa obiekty mostowe oraz 19 odcinków dróg. Część z nich to drogi gminne, część to publiczne. Te drugie będą podlegały weryfikacji przez wojewodę. Natomiast na tych odcinkach gminnych będziemy musieli sami we własnych zakresie uzupełnić ubytki i umożliwić mieszkańcom poruszanie się – mówi Jan Majerczyk z urzędu gminy Poronin.

Gotowy raport ze sutków ulew zostanie teraz zgłoszony do urzędu wojewódzkiego. Urząd gminy liczy, że wojewoda przekaże jakiś środki na usuwanie skutków ulew.

- Liczę, że pojawią się środki szczególnie na drogę na Słodyczki, no i na te mosty, które ewidentnie ucierpiały na skutek tych ulew – mówi Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.

Naprawa samej drogi na Słodyczki szacowana jest na ok. 1 mln zł, a dwa mosty – na ok. 2 mln zł. Z uszkodzonymi bocznymi drogami w sumie szkody wyniosły ok. 3,8-4 mln zł. Sporo pracy jest także wzdłuż drogi powiatowej z Zębu do Nowego Bystrego.

W wyniku niedawnej ulewy straty poniosła także gminy Czarny Dunajec. Tam również straty szacowane są na niemal 5 mln zł. To głównie drogi i przepusty na terenie Cichego, Ratułowa, Czerwiennego i Starego Bystrego.