Rok po pożarze w Nowej Białej. Część domów nadal jest w trakcie budowy

2022-06-20 22:03
Ulica Św. Katarzyny w Nowej Białej w rok po tragicznym pożarze
Autor: Praca własna Ulica Św. Katarzyny w Nowej Białej w rok po tragicznym pożarze

Mija rok od ogromnego pożaru, jakie strawił Nową Białą. W tej spiskiej wsi w powiecie nowotarskim w ciągu jednego wieczora spłonęło 25 domów mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Rok po tragedii część rodzin wróciła już do swoich domów.

Pożar, który wybuchł 19 czerwca 2021 roku, zajął budynki przy ul. Św. Katarzyny. Z uwagi na fakt, że była tam zwarta zabudowa, a domy przylegały do siebie, ogień błyskawicznie się przenosił. Ostatecznie spłonęło w sumie 48 budynków – 25 mieszalnych i 23 gospodarcze. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Straty jednak były ogromne.

Zaraz po pożarze ruszyła wieka fala pomocy dla pogorzelców. Ludzie oddawali co mogli – ubrania, jedzenie, sprzęty domowe, materiały budowlane. Inni pomagali na pogorzelisku, a potem przy odbudowie. Pomoc finansową zaoferował także rząd i Archidiecezja Krakowska. Bez niej górale nie mogliby się odbudować.

Rok po pożarze nie wszystkim udało się wrócić do swoich domów. Jak mówi Krystyna Węglarz, sołtys Nowego Białej, do nowo wybudowanych domów powróciły cztery rodziny, a osiem nadal pracuje. - Wszystkie domy, które spłonęły, a potem zostały rozebrane już stoją. Jednak nadal są wykańczane wewnątrz. Z rozmów z tymi mieszkańcami wynika, że jeśli Bóg da, wprowadzą się do nich jeszcze w tym roku – mówi pani sołtys.

Zaraz po pożarze nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 11 domów. 14 nadawało się do remontu. - Właściciele tych domów najszybciej poradzili sobie z remontem i już wrócili do swoich domów – mówi Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ.

Pogorzelcy na rządową pomoc mogli liczyć w ubiegłym roku. Wtedy to musieli wydać pieniądze przekazane w ramach rządowego wsparcia. Teraz wykańczający domy muszą już liczyć na siebie.

Po pożarze gmina rozpoczęła także remont sieci wodociągowej w Nowej Białej. W ramach prac wymieniono rury, a także hydranty. Na to zadanie samorząd wydał 7 milionów zł.