Sklepik Dobrych Serc dla uchodźców z Ukrainy

2022-04-21 21:54
Sklepik Dobrych Serc w Nowym Targu
Autor: Praca własna Sklepik Dobrych Serc w Nowym Targu

Sklepik dla Ukraińców w Nowym Targu apeluje do mieszkańców o wsparcie. Chodzi tym razem o ubrania na wiosnę. Okazuje się, że jest jedno z niewielu już miejsca na Podhalu, gdzie uchodźcy za darmo mogą doposażyć się z ubrania dla siebie i swoich dzieci.

Sklep Dobrych Serc znajduje się w budynku przy Alejach 1000-lecia w stolicy Podhala. Znajduje się w lokalu miejskim, jednak został stworzony przez wolontariuszki - Katarzyna Ambroż i Anna Cabańska.

- Zapotrzebowanie na nasz sklepik jest duże. Momentami w naszym małym sklepie jest 25 osób naraz. Przychodzą falami. Średnio dziennie myślę, że może to być w sumie ok. 100 osób, które nas odwiedzają - mówi Anna Cabańska, wolontariuszka, które koordynuje pracę sklepiku.

W sklepie uchodźcy mogą znaleźć przede wszystkim ubrania. Wszystkie ciuchy są sprawdzone przez wolontariusze. Są kompletne i nadają się do użytku. Zostały podzielone rozmiarami – osobno dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Sklepik wygląda jak normalny butik z ciuchami.

To jeden z trzech punktów pomocy dla Ukraińców w mieście. Oprócz tego działa powiatowy magazyn przy galerii Stopiak. Tam uchodźcy również znajdą nieco ubrań, ale także żywność. Codziennie trafia tam świeże pieczywo. Pojawiają się także inne produkty.

W Nowym Targu działa jeszcze punkt pomocy w urzędzie miasta przy ul. Krzywej. Tymczasem w sąsiednim Zakopanem miejskie i powiatowe punkty pomocy zostały już kilka tygodni temu zlikwidowane.