Śnieg w Tatrach. W górach są trudne warunki do wędrowania

2021-11-03 22:23
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Autor: TOPR Dolina Pięciu Stawów Polskich

W Tatrach zima na całego. W ciągu ostatniej doby w górach spadł śnieg. W najwyższych partiach gór są miejsca, gdzie śniegu jest po kolana. Warunki do wędrowania stały się bardzo trudne.

Śnieg w górach leży od poziomu 1400 metrów.

- W Dolinie Pięciu Stawów rano odnotowano sześć centymetrów śniegu. Z kolei w rejonie Rysów, powyżej tzw. buli nasi ratownicy zauważyli już miejsca, gdzie są zaspy śnieżne nawet po kolana. W górach wieje porywisty wiatr, ten śnie jest przenoszony i odkładany. Jeszcze nie ma zagrożenia lawinowego. Jednak trzeba pamiętać, że czym wyżej tym tego śniegu będzie więcej i warunki będą trudniejsze – ostrzega Robert Kidoń, ratownik TOPR.

Ratownicy przestrzegają przed wprawami w wyższe partie gór. Odradzają wyjścia dla osób, które nie mają doświadczenia w zimowych wędrówkach górskich.

- W wielu miejscach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. Na niżej położonych szlakach miejscami jest również ślisko, zwłaszcza w miejscach zacienionych. Gdzieniegdzie zalega błoto - dotyczy to zwłaszcza Ścieżki nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Dolina Lejowa oraz bocznych szlaków odchodzących z Doliny Chochołowskiej, gdzie prowadzona jest zrywka drewna. W godzinach porannych błoto jest zamarznięte – dodaje Tatrzański Park Narodowy.