Spisz. Będzie most tymczasowy na rzece Białce. Góralom pożyczy go... premier

2021-10-07 22:33
Most na rzece Białce w Trybszu
Autor: Praca własna Most na rzece Białce w Trybszu

Będzie most zastępczy na rzece Białce w Tryszbu na Spiszu. Most góralom pożyczy premier. Mateusz Morawiecki zdecydował o nieodpłatny wypożyczeniu przeprawy modułowej na czas remontu obecnego, starego mostu. To ważna wiadomość, bo bez mostu tymczasowego mieszkańców czekałyby ok. 50-kilometrowe objazdy.

Remont starego mostu jest planowany od grudnia tego roku. Jest on w fatalnym stanie. Najpierw stara przeprawa zostanie rozebrana, a następnie w jej miejsce powstanie zupełnie nowy most. Inwestycją zajmie się Powiatowy Zarząd Dróg, który sfinansuje zadanie wraz z gminą Łapsze Niżne, na terenie której leży Trybsz. Łącznie prace pochłoną ok. 14 mln zł.  

Problem jednak w tym, że PZD zaplanował remont mostu, ale bez postawienia na czas prac mostu tymczasowego, zastępczego. W zamian mieszkańcy Trybsza mieliby korzystać z objazdów - przez Dursztyn i Czarną Górę. Górale nie godzą się jednak na takie rozwiązanie. Bo objazd przez Dursztyn to dodatkowe 50 kilometrów drogi do Nowego Targu w jedną stronę. Z kolei droga przez Czarną Górę jest niebezpieczna. To wąska i kręta szosa, trudna do pokonania zwłaszcza zimą. Zażądali budowy mostu tymczasowego. Na to jednak nie stać PZD. 

Okazało się, że z pomocą przyszedł... premier Mateusz Morawiecki. 

- Prezes rady ministrów decyduje o tym, czy wypożyczy most tymczasowy i czy będzie to wypożyczenie płatne. My dostaliśmy informację, że będzie to wypożyczenie bezpłatne na czas budowy nowego mostu. Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość - mówi Jakub Jamróz, wójt gminy Łapsze Niżne. 

Jak dodaje wójt, stawianiem samego mostu zajmie się wojsko. Gmina z kolei będzie musiała przygotować stosowną dokumentację związaną z inwestycją, uzyskać wszelkie zgody, a także wybudować najazdy na most. Z informacji wójta wynika, że największym teraz wyzwaniem będzie przygotowanie szybko dokumentacji. Dlatego gmina liczy na przychylność urzędów w tej sprawie. 

Powiatowy Zarząd Dróg chce rozpocząć inwestycję jeszcze w tym roku - tak by nowy most został oddany do użytku pod koniec 2022 roku. Jak zaznacza jednak Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu, będzie namawiał wykonawcę, by przystąpił do prac przy moście najpóźniej jak się da. 

- Mamy deklarację wykonawcy, że może wstrzymać się z robotami maksymalnie do połowy lutego, tak by skończyć prace przy nowym moście pod koniec 2022 roku - dodaje.