Stoki narciarskie na Podhalu szykują się na sezon. Jest już jeden, gdzie można szusować

2022-11-21 22:46
Armatki już pracują. Ratraki są gotowe do pracy
Autor: Praca własna Armatki już pracują. Ratraki są gotowe do pracy

Na Podhalu rozpoczyna się sezon narciarski. Po tym jak w ostatnich dniach spadł śnieg i chwycił mróz, na wszystkich stacjach narciarskich rozpoczęło się produkowanie śniegu dzięki armatkom. Po dwóch dniach śnieżenia udało się uruchomić trasę i wyciąg orczykowy Ufo w Bukowinie Tatrzańskiej. To pierwszy stok, gdzie można już szusować.

- Jesteśmy gotowi i można u nas już jeździć. Ostatnie mrozy pozwoliły nam przygotować trasę. Na razie do połowy stoku. Myślę jednak, że za dwa-trzy dni otworzyły całą trasę - mówi Andrzej Stasik, właściciel wyciągu UFO, który od kilku lat jako pierwszy otwiera się na miłośników narciarstwa.

Śnieżenie rozpoczęły praktycznie wszystkie stacje narciarskie w regionie.

- W naszym przypadku zaśnieżenie całej trasy wymaga ok. dwóch tygodnie. Już armatki działają trzecią noc. Otwarcie planujemy na 15 grudnia – mówi Jan Walkosz Jambor z Polany Szymoszkowej w Zakopanem.

Duże stacje narciarskie, gdzie działają wyciągi krzesełkowe, nie mogą otworzyć połowy stoku – jak w przypadku wyciągu orczykowego. Nie da się bowiem zejść z wyciągu krzesełkowego w połowie drogi.

Większość stacji szykuje się na otwarcie w pierwsze połowie grudnia. O ile oczywiście warunki atmosferyczne nagle się nie zmienią i nie nadejdzie ocieplenie.