Tatry. Fiakrzy podnieśli ceny za przejazdy woza konnymi do Morskiego Oka

2022-06-28 22:13
Tatry
Autor: Michał Henkel

Drożyzna w Tatrach. Ci co w te wakacje planują wypad w góry, muszą przygotować się na spory wydatek. Szczególnie drogo jest na szlaku do Morskiego Oka. Na te wakacje podskoczyły ceny za przejazdy konne w wozach na szlaku - z 50 do 70 zł w górę i z 40 do 50 zł w dół szlaku.

Fiakrzy, którzy organizują przejazdy konne na trasie Palenica Białczańska – Włosienica, mówią, że to efekt drogiego paliwa.

- Przez paliwo podrożało wszystko. Jak niedawno jeszcze tona zboża kosztowała 800 zł, to teraz musimy za nią zapłacić 1600 zł. Do tego podrożały koszty maszyn rolniczych i paliwa do nich. A my je musimy wykorzystywać, by zebrać siano dla koni. Do tego sam dowóz koni na Palenicę zdrożał przez drogie paliwo – mówi Stanisław Chowaniec ze Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka.

Turystów czekają też droższe bilety wstępu do parku. W marcu ich cena podskoczyła z 7 do 8 zł dla osoby dorosłej. Do tego wakacje od sezon wysokie i najwyższe ceny na parkingu na Palenicy Białczańskiej. Tutaj cena za auto osobowe za parking na dobę to 45 zł.

Nawet jak ktoś nie jedzie na szlak własnym autem, musi liczyć się z podwyżką. Ceny busów z Zakopanego podskoczyły z 12 do 15 zł za kurs za osobę.