Tatry. TPN chce wymienić wszystkie swoje auta na samochody elektryczne

2022-06-08 22:34
Tatry
Autor: Michał Henkel

Tatrzański Park Narodowy zamierza przesiąść się na samochody elektryczne. Przyrodnicy chcą w najbliższych pięciu latach wymienić wszystkie 40 aut spalinowych na elektryczne. Pomóc ma w tym program finansowy uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dedykowany parkom narodowym.

Emisja spalin zostanie ograniczona w najpiękniejszych i przyrodniczo najcenniejszych zakątkach Polski. Pomoże w tym nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Przewiduje on dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i stacji oraz punktów ładowania, które będą wykorzystywane w codziennej działalności. Na ten cel ma być przeznaczone do 16 mln zł z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Wdrożenie programu „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych” pozwoli osiągnąć trzy zasadnicze cele: ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, zmniejszyć zużycie paliw emisyjnych, a także upowszechnić w polskim społeczeństwie wiedzę na temat elektromobilności i korzyści, które przynosi ona ludziom i środowisku naturalnemu. Parki narodowe zamierzające kupić pojazdy zeroemisyjne będą mogły ubiegać się w NFOŚiGW o bezzwrotne dotacje. Kwota dofinansowania sięgnie 16 mln zł pochodzących z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Z tej puli ma być zakupionych około 80 pojazdów elektrycznych (samochodów osobowych, minivanów i SUV-ów) oraz 45 ładowarek do ich zasilania.

– Pieniądze z programu „Elektro Parki” pozwolą unowocześnić flotę samochodową, nadając jej ekologiczny charakter, zgodny z przesłaniem parków narodowych w zakresie ochrony polskiej przyrody – zauważa wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski.

Z programu na pewno skorzysta Tatrzański Park Narodowy. Jak mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, na początku roku w parku w Tatrach podjęło decyzję o wprowadzeniu programu całkowitej redukcji bezpośredniej emisji CO2 na terenie Tatr. TPN dał sobie na to czas 5 lat.

- W ramach tego wymieniamy piece centralnego ogrzewania na paliwa stałe na ogrzewanie ekologiczne. To także oznacza właśnie wymianę samochodów na elektryczne – mówi dyrektor.

TPN ma obecnie 40 samochodów. I chce wymienić je wszystkie. W najbliższym czasie, dzięki dotacji z NFOŚ uda się zakupić 4-5 sztuk nowych pojazdów.