Tatry. Weekend zapowiada się wyjątkowo chłodny. W partiach szczytowych gór może popruszyć śnieg

2022-07-06 22:25
Morskie Oko w Tatrach
Autor: TOPR Morskie Oko w Tatrach

Zapowiada się znaczne pogorszenie pogody w Tatrach. Do tego stopnia, że w weekend na szczytach gór może pojawić się… śnieg i ujemna temperatura. To może dziwić, bo mamy w końcu środek wakacji. Przyrodnicy zaznaczają jednak, że w najwyższych górach śnieg może sypać w każdym miesiącu roku.

Według prognoz w weekend w górach, w partiach szczytowych – np. na Rysach temperatura może spaść poniżej zera. Możliwe są także opad deszczu ze śniegiem, czy nawet śniegu. To może, że pogorszą się warunki do wędrowania. Do tego stopnia, że szlaki w partiach szczytowych zrobią się śliskie – zwłaszcza nad ranem. Na to planujący wyprawy górskie w najbliższy weekend muszą zwrócić uwagę.

Przyrodnicy z TPN dodają, że śnieg w partiach szczytowych Tatr w okresie letnim nie jest niczym wyjątkowym. Oczywiście nie spadnie dużo śniegu, a jeśli już to szczyty zostaną zaledwie pobielone. Jednak takie opady regularnie się zdarzają. Przed rokiem śnieg w górach spadł 26 sierpnia, a dwa lata temu – 17 lipca.

Wybierający się w weekend w Tatry powinni odpowiednio przygotować się do wyprawy. Choćby zabrać cieplejszą odzież i lepsze buty.