TPN będzie remontował szlaki w górach. To oznacza, że będą utrudnienia dla turystów

2023-07-04 22:49
Drabinka na Koziej Przełęczy w Tatrach
Autor: Wikipedia

Wszyscy planujący tego lata wycieczki w Tatry powinni regularnie sprawdzać komunikat turystyczny TPN, ponieważ okresowo będą zamykane popularne odcinki szlaków, między innymi w rejonie Orlej Perci.

Od 10 lipca do odwołania planowane jest zamknięcie odcinka Skrajny Granat – Krzyżne. W czasie sezonu można się też spodziewać okresowych zamknięć na pozostałych odcinkach Orlej Perci oraz na szlaku prowadzącym z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz. Wymieniane będą łańcuchy, klamry, a także legendarna drabinka nad Kozią Przełęczą. Prace będą trudne i bardzo niebezpieczne – kluczową rolę w ich planowaniu i realizacji będzie miała pogoda.

Utrudnienia możliwe są także szlakach: Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa oraz odcinek Drogi pod Reglami: Mała Łąka – Kiry – te szlaki nie będą zamykane całkowicie. Po 1 września możliwe jest zamknięcie odcinka Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka (remont drewnianych schodów).

– Większość prac jest technicznie bardzo wymagająca, będzie się także wiązać z koniecznością wykorzystania helikoptera – szczególnie przy transporcie łańcuchów. W trakcie remontów często zrzucane są luźne kamienie. Brukowane są nowe stopnie skalne. To wszystko może stanowić poważne zagrożenie dla turystów, dlatego musimy zamykać odcinki szlaków, a czasem wyłączać dla ruchu większe obszary – mówi Marta Mazik, koordynatorka projektu.

Jak dodaje, TPN stara się, aby remonty miały jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia.

- Trzeba pamiętać, że wielu szlaków nie da się remontować przed sezonem wakacyjnym czy po nim, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody – dodaje Marta Mazik.

Fragmenty szlaków Tatrach Wysokich są  remontowane w ramach projektu "Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest realizowany od 2019 roku i ma się już ku końcowi: w ciągu 5 lat trwania projektu Park wyremontuje ponad 43 km szlaków turystycznych i wymieni dużą część sztucznych ułatwień, których stan techniczny pogarsza się z roku na rok.

Przyrodnicy apelują do turystów, by śledzili codziennego komunikatu turystycznego na www.tpn.pl/zwiedzaj, interaktywnej mapy szlaków z zaznaczonymi utrudnieniami i zamknięciami na www.geoportaltatry.pl oraz informacji na www.tpn.pl/nowosci oraz w social mediach TPN.