TPN policzył kozice w górach. W całych Tatrach żyją 1222 kozice

2022-11-08 21:30
Kozice w Tatrach
Autor: Dariusz Giś/TPN Kozice w Tatrach

Tatrzańskie kozice mają się dobrze. Populacja tych zwierząt utrzymuje się na stabilnym poziomie. Tak wynika z jesiennej akcji liczenia kozic w Tatrach, którą przeprowadzili przyrodnicy po polskiej i słowackiej stronie. W sumie naliczono 1222 kozice w całych górach.

Jesienne liczenie odbyło się 21 października. Tym razem pogoda przyrodnikom dopisała Niebo było czyste, temperatura powyżej zera i lekki wiatr czasami z silniejszymi podmuchami. Część kozic było aktywnych, przeganiały się, niektóre zalegały bądź spokojnie się pasły.

Po polskiej stronie zanotowano 364 kozic: w tym 40 capów, 74 kozy, 31 koźląt tegorocznych, 20 zeszłorocznych, 128 rozróżniono tylko jako dorosłe, 10 jako młode, a 54 nie zostały rozpoznane co do płci i wieku. Z kolei po stronie słowackiej było 858 kozic, w tym 67 koźląt w pierwszym roku życia.

- Dla całych Tatr łącznie ustalono 1222 kozic, w tym 98 młodych urodzonych tej wiosny. To stanowi 8 proc. całej populacji. To dobry wynik – mówi Jarosław Rabiasz z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Należy pamiętać, że podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. Duża część z tych kozic przebywa w rejonie granicy państwowej swobodnie przemieszczając się przez nią. Dlatego liczenie kozic jest robione wspólnie ze stroną słowacką i najistotniejszy jest łączny wynik dla całych Tatr.

Wyników liczenia nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. W tym roku wynik jest o 127 kozic lepszy w porównaniu do 2021, jednak wyraźnie niższy od rekordowego 2018 roku (1431). Błąd oszacowania nie jest znany i może znacznie przekraczać 10 proc.

Populacja kozic w Tatrach w ostatnich latach odrodziła się. Najtrudniejszy okres był w latach 90. XX wieku. Wówczas w całych górach – po polskiej i słowackiej stronie - żyło zaledwie 220 sztuk.