W tunelu na zakopiance odbyły się ćwiczenia służb. W sobotę tunel zostanie otwarty dla kierowców

2022-11-08 21:47
Ćwiczenia służb w tunelu pod Luboniem Małym
Autor: Praca własna Ćwiczenia służb w tunelu pod Luboniem Małym

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższą sobotę 12 listopada otwarty zostanie w końcu tunel drogowy na zakopiance. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na ostatnie decyzje, by dopuścić tunel do użytkowania.

Tymczasem we wtorek w tunelu odbyły się ostatnie, generalne ćwiczenia służb ratunkowych w tunelu. Wzięło w nich udział 160 strażaków i 26 pojazdów specjalistycznych Straży Pożarnej. Zaangażowane były również siły i środki ratownictwa medycznego, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego, Policji. Na miejscu obecny był wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w tunelu doszło zderzenia autobusy z pasażerami z autem ciężarowym. W karambolu brało udział także pięć aut osobowych. W tunelu wybuchł pożar. W sumie rannych było 36 osób.

- To bardzo ważne ćwiczenia. Dotyczyły działań ratowniczych podczas wypadku masowego z udziałem dużej liczby poszkodowanych. Wykorzystane zostały zasoby ratownictwa medycznego, technicznego i chemiczno-ekologicznego. Przedmiotem ćwiczeń było gaszenie pożaru w tunelu drogowym, a początkiem ich scenariusza był wypadek autobusu. Są to zatem sytuacje, które mogą się zdarzyć, a służby będą wtedy pracowały w szczególnych warunkach. Dlatego tak ważna jest koordynacja działań oraz współpraca oraz ćwiczenia praktyczne – mówi wojewoda Kmita.

- Kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa tunelu na trasie S7 są obecnie dla mnie jednym z priorytetowych zadań związanych z rozwojem małopolskiej infrastruktury drogowej. Dlatego też 26 października powołałem Zespól ds. zapewnienia bezpieczeństwa tuneli zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego. Przewodniczącym tego zespołu jest dyrektor generalny MUW w Krakowie, a w jego skład wchodzą dyrektorzy wydziałów MUW oraz przedstawiciele służb i instytucji PSP, Policji, GDDKiA, INB, ITD oraz LPR. Musimy być gotowi, aby w razie zdarzenia noszącego znamiona katastrofy w ruchu lądowym potrafić odpowiednio zareagować. Prace i analizy Zespołu oraz ćwiczenia są właśnie po to – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.