W Zakopanem MOPS rozpoczął wypłacać mieszkańcom dodatek węglowy

We wtorek 4 października zostały pierwsze dodatki węglowe dla mieszkańców Zakopanego. Było to możliwe, bo w poniedziałek radni miejscy zmienili budżet wprowadzając do niego pieniądze, jakie miasto dostało od rządu na ten cel.
Poniedziałkowa sesja rady miasta została zwołana w przyspieszonym trybie – na wniosek burmistrza. Jej najważniejszym puntem były zmiany w budżecie. Chodziło o wprowadzenie do niego niemal 9 mln 400 tys. zł – pieniędzy, które mają być przeznaczone na wypłatę dla mieszkańców dodatku węglowego, jaki dodatku do innych źródeł ogrzewania – m.in. pelletu, czy oleju opałowego.
Po tej decyzji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął przygotowania do przelewów pieniędzy. Już we wtorek MOPS zaplanował wykonanie 300 przelewów.
- Oczywiście przelewu trafią do ludzi, których wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane – mówi Włodzimierz Słomczyński, dyrektor MOPS z Zakopanego.
Obecnie do urzędu pod Giewontem spłynęło ponad 1900 wniosków o dodatek węglowy na 3 tys. budynków zgłoszonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jako te ogrzewane węglem.
Równoległe MOPS przyjmuje już zgłoszenia o dodatek do innych źródeł ciepła.