Wilki sieją strach w Cichem. W ciągu ostatnich dni atakują niemal codziennie

2022-11-03 21:55
Zagryzione kozy w Cichem w gm. Czarny Dunajec
Autor: Władysław Łowisz, sołtys Cichego Zagryzione kozy w Cichem w gm. Czarny Dunajec

Mieszkańcy gminy Czarny Dunajec na Podhalu w strachu. Od kilku dni ich zwierzęta hodowlane atakują wilki. Drapieżniki zagryzły już ok. 30 zwierząt. Atakują niemal każdej nocy, a nawet za dnia.

Jak zaznaczają mieszkańcy, ataki wilków zaczęły się ok. tygodnia temu. Górale zauważyli jak dotąd trzy wilki w swoich wsiach. Nie wykluczają jednak, że drapieżników jest więcej.

- Ataki zdarzają się niemal codziennie, a nawet kilka razy w ciągu doby Tak było w ostatni poniedziałek. Najpierw wilki zaatakowany ok. godz. 18, a potem dwa razy w nocy – mówi Władysław Łowisz, sołtys wsi Ciche w gm. Czarny Dunajec.

Ofiarami ataków stają się owce i kozy. Jedna z mieszkanek straciła w takim ataku sześć kóz, które pasły się na polu kilkadziesiąt metrów od domu.

Część mieszkańców zaczęła obawiać się o swoje zwierzęta. I dlatego na noc zamykają je w szopach. A inni pilnują owiec nawet w ciągu dnia.

Wilki są pod ścisłą ochroną. Nie wolno do nich strzelać. Jednak gospodarze, którym drapieżniki te zagryzły zwierzęta, mogą starać się o odszkodowania. Tym zajmuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.