Zakopane. Bieg po Oddech - wystartuj i pomóż chorym na mukowiscydozę

2022-04-07 23:24
Bieg po Oddech w Zakopanem
Autor: Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Bieg po Oddech w Zakopanem

Rozpoczęły się zapisy do siódmego Biegu po Oddech w Zakopanem, który organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Zawody na 5 kilometrów odbędą się po ulicach miasta pod Giewontem we wrześniu. Bieg ma na celu wspomóc chorych na mukowiscydozę.

W tym roku odbędzie się już siódma edycja tych zawodów. Główny bieg – po ulicach Zakopanego – zaplanowano na 4 września 2022 roku. Odbędzie się on na dystansie 5 kilometrów. Trasa będzie wiodła po ulicach miasta.

Teraz ruszyły zapisy do zawodów w Zakopanem. Ale także do biegu wirtualnego – który można przebiec w dowolnej części świata.

- W wirtualnej edycji biegu można już startować. Ta edycja będzie trwała nieprzerwanie do 2 września. Bieg, zarówno ten 4 września jak i w formie wirtualnej, dedykowany jest dla każdego. Dla amatorów, dla zawodowców, dla rodzin z dziećmi. Dla wszystkich, którzy chcą zaangażować się w pomoc Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz z zarządu Towarzystwa.

Pomoc polega na tym, że każdy uczestnik biegu – czy to 4 września w Zakopanem, czy w biegu wirtualnym – zapisując się wykuję pakiet startowy, który stanowi cegiełkę pomocy dla towarzystwa.

- To także taka fajna forma powrotu do aktywności fizycznej dla każdego po mijającej zimie. Myślę, że te 5 kilometrów to dystans, który przejdzie lub przebiegnie każdy. Tym samym zrobi coś dobrego dla siebie, a przy okazji pomoże osobom chorym – zaznacza Magdalena Czerwińska-Wyraz.

Bieg ma cel charytatywny. Zebrane w ten sposób fundusze – zarówno ze sprzedaży pakietów startowych, jak i od sponsorów biegu – wspomogą statutową działalność towarzystwa.

- Nasi podopieczni mają dużo potrzeb. Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną, postępującą i bardzo wymagającą. Zarówno jeśli chodzi o zaangażowanie w fizjoterapię, walkę z postępem choroby, ale także z chorobami współistniejącymi. Jest także dużym wyzwaniem finansowym dla rodziny chorego – mówi Czerwińska-Wyraz. - Dlatego my jako Towarzystwo staramy się odciążać naszych podopiecznych i ich rodziny. Organizujemy dla nich różnego rodzaju wsparcie. W postaci projektów rehabilitacyjnych, pomocy psychologicznej, kupujemy sprzęt rehabilitacyjny, który można o nas nieodpłatnie wypożyczyć. Realizujemy także szereg inicjatyw edukacyjnych – dodaje.

Zapisać do biegu można się poprzez stronę www.bieg.oddychaj.pl. Ambasadorem towarzystwa i samego biegu jest Justyna Kowalczyk-Tekieli – była mistrzyni olimpijski w biegach narciarskich. Nie wykluczone, że we wrześniu pojawi się ona wśród innych zawodników na starcie zawodów pod Giewontem.

Patronem medialnym zawodów jest Radio Plus.