Zakopane. Górale znów wystawią operę góralską "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu"

2022-05-11 22:34
Opera Góralska Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu
Autor: Związek Podhalan Opera Góralska "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu"

Górale z Podhala znów wystawią Operę Góralską „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Tym razem będzie to przedstawienie plenerowe. Odbędzie się na Równi Krupowej w Zakopanem 5 czerwca – w 25. rocznicę wizyty Papieża Polaka pod Giewontem.

Góralska Opera „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” to widowisko teatralno-muzyczne złożone z czterech aktów. Opowiada o wizycie Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku.

Pomysł na przygotowanie góralskiej opery zrodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Autorem napisanego gwarą libretta jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a operę wyreżyserował Józef Pitoń z Zakopanego. Scenografię stworzyła Ewa Dyakowska-Berbeka. Wykonawcami zaś są śpiewacy i muzycy z całego Podhala, Spisza i Orawy – w sumie ponad 170 osób. Kolejne akty opery przygotowywały grupy górali z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego z Kościeliskiem i Poroninem oraz z Ludźmierza.

Górale swoją operę po raz pierwszy wystawili w 2011 roku. Dotychczas wystąpili w kilku miastach w Polsce, a także zagranicą. Występowali m.in. w Rzymie.