Zakopane. Góralska orkiestra zagra na jubileuszowej mszy świętej na Wielkiej Krokwi

2022-05-19 21:27
Wielka Krokiew
Autor: Piotr Drabik

Góralska orkiestra – tzw. muzyka – zagra na jubileuszu 25-lecia wizyta papieża pod Giewontem. Organizatorzy spodziewają się, że na ceremonii pojawi się minimum 50 muzykantów, którzy nawiążą do wystąpienia góralskiej orkiestry, która zagrała Janowi Pawłowi II na pamiętnej mszy świętej na Wielkiej Krokwi w 1997 roku.

25 lat temu na Wielkiej Krokwi wspólnie zagrało 150 muzykantów góralskich. Pochodzili oni niemal z całego Podtatrza, ale także z rejon Nowego Sącza, Żywiecczyzny, a nawet ze Słowacji. Urząd miasta w tym roku rozesłał po żyjących jeszcze muzykantach specjalne zaproszenia do udziału z jubileuszowej mszy.

- To zaproszenie jest jednak otwarte dla wszystkich muzyków, którzy chcieliby zagrać. Od tego czasu przecież wielu młodych, którzy 25 lat temu miało kilka lat, dorosło i świetnie grają. Urodziło się także wielu muzyków, którzy w ogóle tego wydarzenia z 1997 roku nie pamiętają – mówi Joanna Staszak z wydziału kultury urzędu miasta w Zakopanem.

Jak zaznacza urzędniczka, odzew jest spory. Część muzyków bierze udział w próbach organizowanych w kościele św. Krzyża. Inni zadeklarowali, że pojawią się na mszy.

Uroczysta msza jubileuszowa odbędzie się 6 czerwca 2022 roku. W nabożeństwie wezmą udział wierni, a także Episkopat Polski. Msza będzie na skoczni w Zakopanem.