Zakopane. Koszty podłączania geotermii są zbyt duże dla mieszkańców

2022-04-28 21:12
Odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej
Autor: Geotermia Podhalańska Odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej

Sieć geotermalna jest szansą dla Zakopanego i Podhala, by uniezależnić się od wysokich cen opału. Problem jednak jest w bardzo wysokich kosztach przyłącza. Jedna z mieszkanek Zakopanem za przyłącz o długości 20 metrów dostała wycenę na ponad 50 tys. zł. Nie była w stanie podołać takim kosztom.

- Rzeczywiście, był taki przypadek. Do domu tej pani konieczne było wykonanie ponad 20 metrów podłącza. W ostatnim czasie jednak mocno wzrosły koszty podłączy, m.in. materiałów i robocizny. W tym momencie koszt ten oscyluje w granicach 3 tys. zł za metr bieżący. I to niestety robi taką cenę - mówi Robert Wójciak, wiceprezes Geotermii Podhalańskiej.

Dodaje on, że zdecydowanie łatwej byłoby rozszerzać ofertę geotermii, gdyby była możliwość dofinansowania podłączy. Geotermia zwróciła się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w tej sprawie. Prowadzone są rozmowy i być może znajdą się fundusze na sfinansowanie nowych przyłączy.

Spółka dodaje, że od kilku miesięcy – odkąd rozpoczęły się zawirowania z cenami opału, wzrosło zainteresowanie przyłączami do geotermii. Tym bardziej, że obecnie ogrzewanie geotermalne – po tym jak znacznie podrożał węgiel, pellet i gaz – jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania. Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego szacowane są obecnie na ok. 5 tys. zł w skali roku.