Zakopane. Międzynarodowe Forum Górskie o 160-leciu objawień Matki Bożej na Wiktorówkach

2021-10-10 21:38
Abp Marek Jędraszewski
Autor: Praca własna Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na Międzynarodowy Forum Górskim

Objawienie Matki Bożej na Wiktorówki w Tatrach było ważnym momentem dla Podhala – z punktu widzenia religijnego, ale i społecznego. Sanktuarium na Wiktórowach przyciąga bowiem co roku tysiące turystów-pielgrzymów. W tym roku przypada 160. rocznica objawień. Rocznica ta stała się głównym tematem 13. Międzynarodowego Forum Górskiego, jakie odbywa się w Zakopanem.

13. Międzynarodowe Forum Górskie, które w tym roku odbyło się w Zakopanem, zostało w całości poświęcone 160 rocznicy objawień Matki Bożej na Wiktorówkach. 

- Tamto wydarzenie przed 160 laty nie było czymś wielkim. Na pamiątkę tego co powiedziała Marysia Murzańska, że ujrzała jaśniejącą panienkę w koronach smreka, umieszczono na drzewie figurkę Matki Bożej. I właściwie to wydarzenie zostało zapomniane. Ale później, na przełomie XIX i XX wieku zrodził się wielki ruch pielgrzymkowy, społeczny z Bukowiny Tatrzańskiej. W efekcie w 1937 roku wybudowano na Wiktorówkach pierwszą kaplicę. Później były pielgrzymki góralskie, turystyczne, duszpasterstwo tatrzańskie, które miało tak swoją siedzibę. W czasach komunizmu był to punkt przerzutowy literatury religijnej na Słowację - opisuje Piotr Bąk, starosta tatrzański. 

Dodaje, że jest to miejsce, którego znaczenie przekracza granice powiatu tatrzańskiego, całego Podhala. Po dziś dzień ludzie tak pielgrzymują, modlą się do Matki Bożej Jaworzyńskiej. To także przyciąga ludzi ciekawskich tego miejsca. 

- Tatry są nasze, tak jak i nasza jest Matka Boża Jaworzyńska. Ta tradycja ma swoją tradycję już 160 lat. Jest to rzeczywistość głęboko wpisana w serca ludzi, którzy tutaj mieszkają. Ale i tych, którzy przybywają do Tatr. Idą na Rusinową Polanę, a stamtąd już tylko krok, by odwiedzić Wiktorówki i pokłonić się Matce Bożej Jaworzyńskiej, która jest nie tylko ucieczką grzeszników, jak ją tutaj czczono. Ale jest także Tą, która prowadzi do Boga - mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

W trakcie forum omawiano rozmaite tematy związane z objawieniami. M.in. przytaczano świadectwa ludzi, którzy doznali łask modląc się do Matki Bożej Jaworzyńskiej. Wspominano historię tego miejsca, duchownych pełniących tam posługę. Ale także omawiano wpływ objawień sprzed 160 lat na ruch turystyczny w tej części Tatr.