Zakopane. Muzeum Tatrzańskie dostało 12 mln zł na remont Palace

2021-10-04 22:02
Budynek Palace w Zakopanem
Autor: Wikipedia Budynek Palace w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie otrzymało 12 mln zł dofinansowania na stworzenie w Zakopanem muzeum poświęconego II wojnie światowej i tzw. Katowni Podhala. Muzeum na powstać w budynku Palace, gdzie w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo, a Niemcy torturowali i mordowali ludzi.

- Budynek Palace, w którym będzie mieścić się muzeum II wojny światowej w naszym regionie, dostał dofinansowanie 12 mln zł. Reszta funduszy na to zadanie będzie pochodzić z budżetu województwa małopolskiego - mówi Michał Murzyn, wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które ma zająć się stworzeniem nowego muzeum. 

Budynek, w którym w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo, ma zostać całkowicie wyremontowany. Muzeum ma czas do połowy 2023 roku na remont i na stworzenie muzeum w tym miejscu. 

- Będzie tam stała ekspozycja opowiadając o strasznych rzeczach, które działy się w tym budynku w czasie wojny. Ale też chcemy opowiedzieć jak wyglądało Podhale w ogniu II wojny światowej - dodaje Michał Murzyn. 

Według historyków w budynku Palace - nazywanym Katownią Podhala - w czasie wojny więzionych i torturowanych było ok. 4 tys. osób, z czego ok. 500 zostało zamordowanych. Wielu więźniów zostało z Palace przewiezionych do innych niemieckich obozów koncentracyjnych.