Zakopane. Ostatni dzwonek, by uzyskać dotację na wymianę pieca centralnego ogrzewania

2022-06-08 22:50
Kopciuchy
Autor: brak danych

Zostały już ostatnie wolne miejsce na dofinansowanie do wymiany starych pieców w Zakopanem. Urząd miasta pod Giewontem ma ok. 20 miejsca dla chętnych na dofinansowanie do podłącza gazu, geotermii lub na pompę ciepła. Chętni powinni się spieszyć, bo cała procedura zajmuje sporo czasu.

Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego do końca 2022 r. konieczna jest wymiana bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tzw. kopciuchów. W Zakopanem nadal działa program, z którego można uzyskać dofinansowanie do 14 tys. zł na podłączenie do sieci gazowej, geotermalnej lub na zakup pompy ciepła do ogrzewania domu.

- Zostały ostatnie miesiące, by skorzystać z programu. Ten zakończy się jesienią. Obecnie pozostało nam ok. 20 wolnych miejsc na dofinansowanie – mówi Alicja Olkuska-Kowalczyk z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta pod Giewontem.

Urzędnicy apelują do mieszkańców, by nie odkładali kwestii wymiany pieców na później. Procedura bowiem uzyskania dotacji, wymiany pieca, a następnie rozliczenia zajmuje sporo czasu. Samo zgromadzenie dokumentacji potrzebnej do podpisania umowy o dofinansowanie zajmuje ok. miesiąca czasu. Do tego czas na dostarczenie urządzenia, jego montaż, a następnie rozliczenie. Dlatego jeśli ktoś ma plan wymienić piec, powinien zabrać się za to jak najszybciej.