Zakopane. Ratownicy TOPR będą ratować turystów w górach Chorwacji?

2022-09-26 21:33
Spotkanie ratowników TOPR z ratownikami z Chorwacji
Autor: UM Zakopane Spotkanie ratowników TOPR z ratownikami z Chorwacji

Ratownicy tatrzańscy będą pomagali turystom w górach Chorwackich? Wspólne patrole polsko-chorwackie zakłada współpraca, jaką TOPR podjął z Chorwackim Górskim Pogotowiem Ratunkowym. Współpracy – oprócz wspólnych dyżurów – zakłada przede wszystkim wzajemne szkolenia.

Współpraca między ratownikami została zainaugurowana wspólnym spotkaniem w Zakopanem, w trakcie którego ratownicy prezentowali zakres swojego działania. Była to okazja do bliższego poznania się, struktur działania, mocnych i słabych stron.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR zaznacza, że taka dwustronna współpraca daje dużo możliwości – na poziomie szkolenia, ale i działania.

- Już teraz widzimy, że Chorwaci np. mają bardzo duże doświadczenie w ratownictwie jaskiniowym, mają płetwonurków jaskiniowych, co dla nas jest bardzo interesujące. My z kolei mamy duże doświadczenie z działalności lawinowej, bezpieczeństwie zimowym – mówi naczelnik.

Pierwsze spotkanie zaowocuje podpisanie formalnej współpracy, która przerodzi się we współpracę – także w terenie.

- Jeden z pomysłów, jaki padł ze strony konsula Chorwacji w Polsce to np. wymiana, tak by nasi ratownicy pojawiali się w Chorwacji, a Chorwaci u nas. Oczywiście nie na pierwszej linii działań, ale jako wsparcie jak najbardziej. Tym bardziej, że w Chorwacji pojawia się coraz więcej Polaków, także w tamtejszych górach. I są oni też klientami ratowników chorwackich – mówi Jan Krzysztof.

Naczelnik TOPR dodaje, że może się niedługo okazać, że Polacy spędzający urlop w lecie w Chorwacji w razie wypadku w górach doczekają się ratownika TOPR, który przyjdzie im z pomocą.