Zakopane. Wciąż nie wiadomo kto wybuduje kryty tor lodowy

2021-10-18 22:43
Wizualizacja krytego toru lodowego w Zakopanem
Autor: COS Zakopane Tam na wyglądać kryty tor lodowy w Zakopanem

Nie wiadomo kiedy ruszy budowa krytego toru lodowego w Zakopanem. Centralny Ośrodek Sportu dostał dodatkowe środki na budowę toru z ministerstwa sportu. Ogłosił kolejny przetarg na wykonawcę. Nie wiadomo jednak, czy będzie mógł podpisać z nim umowę.

COS ma budowę krytego toru lodowego miał przygotowane 60 mln zł. Jednak pierwszy przetarg pokazał, że to zdecydowanie za mało. Najtańsza oferta opiewała na dwa razy tyle. Dlatego przetarg został unieważniony. Ministerstwo Sportu zaś po przeanalizowaniu sytuacji zgodziło się dołożyć pieniądze do ej inwestycji. Do drugiego przetargu zgłosiło się pięciu oferentów.

- Póki co na poziomie najniższe oferty, która opiewa na 116,8 mln zł, mamy zabezpieczone środki. Natomiast jedna z firm odwołała się od rozstrzygnięcia przetargu. Dlatego obecnie procedujemy to odwołanie. Ten etap powinien się zamknąć w ciągu 60 dni. Do pói procedura odwoławcza nie zostanie rozstrzygnięta, nie możemy podpisać umowy z wykonawcą – mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS w Zakopanem.

Jak dodaje dyrektor COS, firma zwróciła uwagę na jedno z rozliczeń wewnętrznych, które jednak nie ma wpływu na cenę końcową. COS musi tą kwestię wyjaśnić, czy może podpisać umowę z oferentem najniższej ceny, czy będzie zmuszony unieważnić drugi przetarg i ogłosić kolejny.

Gdy w końcu uda się podpisać umowę z wykonawcą, prace rozpoczną się od wyburzeń dotychczasowego odkrytego toru lodowego, maszynowni, siłowni i sal do sztuk walk. Na ich miejscu zostanie przygotowany grunt pod budowę nowego toru.

- Najwięcej prac przy całym procesie budowy nowego krytego toru to właśnie prace ziemne. Jeżeli zima będzie łagodna, liczymy, że uda się je rozpocząć po nowym roku – mówi Danikiewicz.

Nowy kryty tor lodowy – oczywiście jeśli uda się szybko podpisać umowę z wykonawcą prac – powinien być gotowy w sierpniu 2023 roku.

Kryty tor lodowy ma zapewnić możliwość trenowania łyżwiarzom szybkim na lodzie przez co - najmniej osiem miesięcy w roku także – także w miesiącach letnich.