Zakopane. Zmienią plan zagospodarowania, by zalegalizować osiedle bloków wielorodzinnych

2022-06-20 22:17
Sesja rady miasta Zakopanego
Autor: UM Zakopane Sesja rady miasta Zakopanego

Bezprecedensowa decyzja zakopiańskiej rady miasta. Radni zgodzili się na zmiany w planie zagospodarowania, by zalegalizować osiedle mieszkaniowe. Chodzi o pięć budynków wielorodzinnych przy ul. Boruty Spiechowicza, które powstały niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. W efekcie budynki od 17 lat nie mają pozwolenia na użytkowania.

Chodzi o pięć budynków, w których mieszkania zostały sprzedane jeszcze w trakcie budowy. Nabywcy wprowadzili się do swoich mieszkań, urządzili je, a w międzyczasie deweloper zbankrutował. Dopiero potem dowiedzieli się, że ich bloki nie mają odbioru budowlanego i pozwolenia na użytkowanie. Okazało się, że inwestor dokonał wielu odstępstw od projektu budowlanego. Mieszkańcy musieli sami dostosowywać bloki do zgodności z projektem.

Po 17 latach został im jeden etap, którego nie mogą przeskoczyć. Bloki są bowiem za wysokie w stosunku do zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dlatego, by je zalegalizować, wystąpili do rady miasta o punktową zmianę planu – tak by dopuścił on odpowiednią wysokość.

Radni mieli dylemat. Bo taka zmiana może stanowić precedens, który może doprowadzić do tego, że inni deweloperzy nie będą liczyli się z planem zagospodarowania, czy projektem. Bo będą liczyli, że potem rada miasta zrobi korzystną dla nich zmianę planach. Przed podjęciem decyzji domagali się stworzenia zasad postępowania w tego typu kolejnych sytuacjach.

Pomimo wątpliwości rada miasta ostatecznie zatwierdziła zmianę planu zagospodarowania. Będzie to kosztowało 20 tys. zł.