Zakopianka. W listopadzie drogowcy otworzą kolejny odcinek nowej drogi

2021-11-18 22:33
Tak wygląda budowa nowej zakopianki na odcinku Lubień - Naprawa
Autor: GDDKiA Tak wygląda budowa nowej zakopianki na odcinku Lubień - Naprawa

Kolejny odcinek nowej zakopianki wkrótce udostępniony zostanie dla kierowców. Pod koniec listopada drogowcy wpuszczą samochody na prawą jezdnię nowej drogi między Lubniem a Naprawą. Łącznie będzie to 7,6 kilometra nowej dwujezdniowej zakopianki.

- Aktualnie kończona jest prawa jezdnia na odcinku Lubień-Naprawa. To jest droga ekspresowa. Tak prowadzone są prace wykończeniowe. I pod koniec listopada tą jezdnię oddamy do użytku. Obecnie kierowcy jeżdżą jezdnią lewą, która została oddana do użytku w 2019 roku – mówi Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy będą jeździć dwoma dwupasmowymi jezdniami w jedną i druga stronę. Będzie tam obowiązywała prędkość do 100 km/h. Jednak gdy kierowcy będą zbliżać się do Naprawy, to miejsca, gdzie budowany jest tunel, będą musieli zwolnić do 50 km/h. Dwupasmówka będzie bowiem zwężała się do jednego pasa. Następnie kierowcy wjadą na starą zakopiankę, którą dojadą do Skomielnej Białej, by następnie znów wjechać na dwupasmowy odcinek nowej zakopianki.

Taka sytuacja potrwa aż do zakończenia prac przy budowie tunelu drogowego pod Luboniem Małym. Tunel zgodnie z umową między GDDKiA a wykonawcą, powinien być gotowy w lutym 2022 roku. Już jednak wiadomo, że na budowie jest 2-3 miesięczny poślizg. Dlatego GDDKiA zakłada, że tunelem kierowcy pojadą najprawdopodobniej dopiero na wakacje 2022 roku.