Zbudują muzeum narciarstwa i taternictwa w Zakopanem. Powstanie w starej szkole muzycznej

2022-12-05 20:46
Podpisanie umowy między Muzeum Tatrzańskim a urzędem miasta ws. zakupy starej szkoły muzycznej
Autor: Muzeum Tatrzański Podpisanie umowy między Muzeum Tatrzańskim a urzędem miasta ws. zakupy starej szkoły muzycznej

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem stworzy nową filię – muzeum narciarstwa i taternictwa. W poniedziałek muzeum zakupiło od miasta budynek dawnej szkoły muzycznej przy Placu Niepodległości. Nieruchomość kosztowała 5,3 mln zł. Pieniądze na zakupy przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także urząd marszałkowski w Krakowie.

- O tej inwestycji mówiło się w Zakopanem od lat. Właściwie już w latach 20. były głosy, że w Zakopanem powinno powstać takie miejsce - mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Dodaje on, że zakupiony przez muzeum budynek to zabytek, ale w bardzo złym stanie technicznym. Dlatego zanim zwiedzający będą mogli wejść do środka, trzeba będzie zrobić generalny remont. Ten nie będzie ani łatwy, ani taki. Budynek bowiem jest w bardzo złym stanie technicznym, od lat nieużywany.

Muzeum na razie nie mówi ani o kosztach przebudowy, ani o terminie. Michał Murzyn zapowiada, że chciałby, by nowe muzeum zostało uruchomione w przeciągu pięciu lat.

Na uroczystości podpisania aktu notarialnego były obecny prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Minister zaznaczył, że takie muzeum należy się Zakopanego i ludziom związanym z górami i narciarstwem. Dodał, że będzie ono położone w bardzo dobrej lokalizacji – w budynku w centrum miasta, który jest dobrze skomunikowany.

Wojciech Szatkowski, pracownik muzeum i historyk sportu zaznacza, że nie będzie to tylko i wyłącznie muzeum narciarstwa. Ale opowieść trzeba będzie zacząć od początku turystyki górskiej, pierwszych prób zdobywania Tatr. 

- Potem o przewodnikach tatrzańskich. Bo przecież ci górale są legendą gór – mówił. Poruszony m zostać temat ratownictwa tatrzańskiego, aż wreszcie narciarstwa – sportowego, skitourowego, ekstremalnego – od początków, aż do czasów współczesnych. Na ekspozycji zaprezentowani zostaną także alpiniści i himalaiści polscy i ich osiągnięcia.