Zrobią większy parking przy szlaku na Halę Gąsienicową

2022-12-22 21:04
Wejście na szlak na Halę Gąsienicową od drogi Oswalda Balzera
Autor: Wikipedia Wejście na szlak na Halę Gąsienicową od drogi Oswalda Balzera

Powstanie nowy, większy parking przy szlaku na Halę Gąsienicową z Brzezin. Chce go zbudować powiat tatrzański. Okazuje się bowiem, że szlak ten jest na tyle popularny, że obecny parking nie jest w stanie zmieścić wszystkich chętnych turystów.

Inwestycja na Brzezinach będzie jedną z trzech na drodze Oswalda Balzera, która prowadzi z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka. W sąsiedztwie wejście na szlak powiat chce powiększyć parking.

- Ten szlak na Halę Gąsienicową wzdłuż potoku Sucha Woda jest bardzo ładnie zrobiony, można tam dojechać rowerem na samą halę. Jest wielkie zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w tym rejonie. Ludzie parkują nawet wzdłuż drogi do Murzasichla, blokując przejazd. Chcemy temu wyjść naprzeciw. Po remoncie przybędzie tam dodatkowych 100 miejsc parkingowych – mówi Piotr Bak, starosta tatrzański.

Kolejnym etapem prac na drodze Oswalda Balzera będzie modernizacja odcinka na Toporowej Cyrhli. Chodzi przede wszystkim o odwodnienie i przepust, które „wyłapią” wodę spływającą w czasie opadów ze zboczy Wielkiego Kopieńca. Jest to o tyle istotne, że obecnie przy ulewach woda przelewa się przez drogę i zalewa domy po drugiej stronie.

Ostatnim elementem prac na tej drodze będzie budowa chodnika przy drodze od przystanku na Jaszczurówca do kaplicy. Dzięki temu wierni i turyści odwiedzający ten zabytek będą mogli bezpiecznie się dostać do kaplicy.

Inwestycje przeprowadzone zostaną w przyszłym roku. Oprócz tych prac będą także roboty na innych drogach, remonty w szkołach, czy inwestycja z system fotowoltaiczny i magazyn energii na potrzeby budynku starostwa. W sumie na inwestycje powiat przeznaczy w 2023 roku niemal 30 mln zł.