Centralna Droga Krzyżowa przejdzie przez stolicę w Wielki Piątek

2023-04-03 9:41
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

Będzie modlitwą o sprawiedliwy pokój w Ukrainie. Ogłosił to metropolita warszawski. Napisał o tym w liście do wiernych.

Centralna Droga Krzyżowa będzie także poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II, "który jak nikt rozumiał wagę pokoju i wartość życia człowieka, jego godność oraz wartość rodziny" - dodaje kardynał Kazimierz Nycz. W liście do wiernych metropolita warszawski zachęcił do udziału w obchodach Triduum Paschalnego. Z okazji świąt Wielkanocnych, kardynał Nycz życzył wszystkim wiernym "powrotu do źródła, czyli do wiary w Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał" oraz "radości w rodzinach oraz w życiu codziennym" .

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godzinie 20:00 przed kościołem Świętej Anny. Następnie jego uczestnicy przejdą ulicami: Miodową i Senatorską do placu Teatralnego, a później ulicą Wierzbową do placu Piłsudskiego, ulicą Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła Świętej Anny. Na zakończenie kardynał Kazimierz Nycz wygłosi słowo.

Metropolita zaprosił również wszystkich kapłanów archidiecezji warszawskiej na Mszę Krzyżma Świętego, która będzie sprawowana w Wielki Czwartek (6.04) w bazylice archikatedralnej o godzinie 10:00. Mszy Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00 w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup Rafał Markowski.

W Wielki Piątek (7.04) w Kościele nie sprawuje się eucharystii. W świątyniach celebrowana jest jedynie Liturgia Męki Pańskiej w czasie, które odczytuje się Mękę Pańską według Ewangelii Świętego Jana. Ma także miejsce adoracja Krzyża, któremu oddaje się cześć poprzez klęknięcie - jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Liturgii Męki Pańskiej o godzinie 17:00 w archikatedrze warszawskiej będzie przewodniczył biskup Piotr Jarecki.

W Wielką Sobotę (8.04) po zmierzchu w Kościele celebrowana jest najważniejsza liturgia w roku nazywana Wigilią Paschalną, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Wigilii Paschalnej o 20:00 w archikatedrze warszawskiej a homilię wygłosi biskup Michał Janocha. Na zakończenie eucharystii ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (9.04) biskup Rafał Markowski będzie przewodniczył mszy z procesją rezurekcyjną o 6:00 w parafii Świętego Maksymiliana Kolbego, biskup Michał Janocha w parafii Świętej Trójcy w Błoniu zaś biskup Piotr Jarecki w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o 11:00 odprawi mszę i wygłosi homilię w archikatedrze.