Dzwony uczczą 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

2023-04-17 9:11
Dzwony
Autor: Archiwum

Tak będzie w najbliższą środę (19.04). O godzinie 12.00 we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej zabiją dzwony dla uczczenia ofiar bohaterskiego zrywu. Poinformowało o tym biuro prasowe kurii warszawskiej.

To już tradycja. W samo południe we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej mają zostać uruchomić dzwony. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. W dniu wybuchu powstania, w święto Pesach, na terenie getta przebywało 50 tysięcy osób. Bojowników było 1000.

Getto w Warszawie powstało w 1940 roku gdy Niemcy ogrodzili murem część centrum miasta i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Było ono największym spośród założonych przez Niemców, a pierwsze koncepcje jego utworzenia Niemcy podjęli już na początku listopada 1939 roku. Latem 1942 r. została zorganizowana Wielka akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. Walki rozpoczęły się rankiem 19 kwietnia 1943 roku.