Figura Madonny z Dzieciątkiem z Mokotowa już w rejestrze zabytków

2023-03-09 10:36
Zabytek
Autor: www

Chodzi o rzeźbę autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Została objęta ochroną wraz z cokołem. Poinformował o tym mazowiecki wojewódzki konserwator.

Zabytkowa figura zlokalizowana jest w podwórzu Spółdzielni Mieszkaniowej "Szare Domy" na Mokotowie. To pomiędzy ulicami Łowicką 51, Fałata 2 i Narbutta 82. Została wykonana w 1943 roku. Na licu cokołu przymocowana jest kamienna tabliczka z wyrytą inskrypcją: "Pod Twoją Obronę Uciekamy Się 19 X 1943 R". Z boku, z lewej strony, znajduje się tablica z 1993 r. z informacją: "Figurę Matki Boskiej wykonała Zofia Trzcińska-Kamińska 1890-1977. Rzeźbę poświęcił O. Edward Kosibowicz S.J. Zamordowany 2.VIII.1944".

Autorką figury była mieszkająca w Warszawie rzeźbiarka – Zofia Trzcińska-Kamińska. Została zamówiona przez mieszkańców osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 1943 roku. Jak pisze konserwator - prof. Jakub Lewicki - "Kompozycja posągu utrzymana jest w stylistyce modernistycznej, wpisującej się w architekturę powstałej w latach 30. XX wieku kolonii mieszkaniowej. Statua stanowi artystyczną kontynuację motywu Matki Boskiej Akademickiej - kamiennej rzeźby znajdującej się na dziedzińcu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej wykonanej przez artystkę około 1938 roku".

Figura jest charakterystyczna dla twórczości Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Posiada niezaprzeczalne wartości artystyczne. Łączą się z nią także wartości naukowe, wynikające z możliwości pogłębienia studiów nad twórczością artystyczną rzeźbiarki z okresu II wojny światowej, szczególnie, w świetle tego, że w 1939 roku i podczas Powstania Warszawskiego straciła większość swoich rzeźb w związku z pożarami. Figura posiada również wartość historyczną, jako przedmiot kultu i przejaw religijności rozwijającej się w Warszawie w latach okupacji.