Nowe stacje Drogi Krzyżowej w stołecznej archikatedrze

2023-03-09 8:20
Stacja XII
Autor: Archidiecezja Warszawska

Płaskorzeźby nawiązują do historii stolicy zburzonej przez okupantów. Kardynał Kazimierz Nycz poświęci je 17 marca. Poinformowało o tym biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Sama archikatedra Świętego Jana Chrzciciela też została zburzona w czasie Powstania Warszawskiego. Przez jej część przechodził front wojenny. Autorem stacji Drogi Krzyżowej jest rzeźbiarz Łukasz Krupski. Jak głosi komunikat: "W obrazie zniszczonej katedry i miasta możemy dostrzec perspektywę człowieka i perspektywę Boga, które splatają się na tej najważniejszej Chrystusowej drodze krzyżowej i na tylu innych, którymi sami podążamy".

Na przykład: płaskorzeźba drugiej stacji drogi krzyżowej zatytułowanej "Chrystus bierze na swoje ramiona krzyż", widać Jezusa trzymającego w dłoni miasto, w tym górującą nad spiętrzeniem domów warszawską katedrę. Miasto jest tam symbolem całej ludzkości. W czwartej stacji drogi krzyżowej "Spotkanie Jezusa z Matką" ukazana jest dłoń Maryi wskazująca na Syna. Gest ten znany jest z obrazu Jasnogórskiego, którego kopia znajduje się w prezbiterium archikatedry. Natomiast płaskorzeźba dwunastej stacji "Śmierć Jezusa na Krzyżu" ukazuje krzyż pośrodku ruin katedry, wysadzonej w powietrze i zbombardowanej. Metropolita warszawski poświęci nowe stacje 17 marca o godzinie 17:30. Następnie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadzi biskup Michał Janocha.