Pożar w zabytkowym kościele w Chynowie

2023-03-15 10:51
Ogień
Autor: fot. Hans Braxmeier/Pixabay

To najstarsza modrzewiowa świątynia na Mazowszu. Przyczyną miało być zwarcie instalacji elektrycznej. Dużą część budynku udało się uratować.

Jak informują strażacy, pożar pojawił się około 3 rano. Zadziałała instalacja przeciwpożarowa, która poinformowała o ogniu w budynku i wezwała strażaków. Ogień pojawił się w zakrystii. Strażacy wynieśli z pomieszczenia nad zakrystią wszystkie przedmioty i ugasili pożar. Resztę drewnianego kościoła udało się uratować. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Straty oszacowano na 100 tysięcy złotych.

Jak podaje Archidiecezja Warszawska, parafia Chynów powstała w 1434 roku i została prawdopodobnie wydzielona z części parafii Drwalew. Założycielem chynowskiej parafii był Piotr Pilikowicz – dziedzic dóbr Skały i wojewoda mazowiecki. On też ufundował pierwszy kościół pw. Św. Trójcy, który wybudowano w pewnym oddaleniu od wsi, przy drodze łączącej Grójec z Górą Kalwarią, już wtedy znanej jako via magna. Najstarszy kościół został zastąpiony przez nowy w 1531 roku. Obecny najprawdopodobniej wzniesiono w XVII wieku, z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni, stąd nazywany jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu.