Rozpoczęła się 33. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży.

2022-07-11 14:14
33. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży.
Autor: Marta Komorowska

W turnieju biorą udział przedstawiciele parafii z całej Polski i 9 grup zagranicznych: z Litwy, Łotwy i Ukrainy.

Ponad pół tysiąca osób bierze udział w rozgrywkach 33. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Przed nimi tydzień walki sportowej, działań artystycznych i dobrej zabawy.

Twórcy Parafiady śp. o. Józef Joniec chciał wychowywać młodzież i dawać jej możliwość rozwoju w dziedzinie sportu, kultiry i duchowości stąd rozgrywki parafiadowe podzielone są na kategorie Stadion, Teatr i Świątynia – wyjaśnia o. Jacek Wolan rzecznik Parafiady.

Przez lata w zmaganiach brała udział duża reprezentacja grup polonijnych. Niestety w tym roku nie udało się przyjechać dzieciom z Białorusi i Rosji. Ale cieszymy się, że jest z nami 9 grup z Litwy, Łotwy i Ukrainy – przyznaje pijar.

Młodzież weźmie udział także w warsztatach artystycznych, będą uczyć się technik graficznych, zasad tworzenia architektury a także murali. Chciałabym, żeby dzieci z małych miast mogły mieć kontakt ze sztuką, odkryć w sobie talent i móc go dalej rozwijać – mówi Małgorzata Włodarczyk przewodnicząca komisji kultury Parafiady.

Rozgrywki odbywają się na terenie kampusu SGGW w Warszawie i potrwają do piątku. W czwartek wieczorem uczestnicy Parafiady wyruszą pieszo do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie przy grobie o. Józefa Jońca zostanie odprawiona Msza Święta.

Organizatorem Parafiady jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasencjusza.

Listen to "33. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży" on Spreaker.