Rusza 11. festiwal Script Fiesta

2023-03-30 8:26
Kino
Autor: Onkelglocke/Pixabay.com

Do niedzieli w Warszawie będą pokazy filmów i teledysków, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Wstęp na nie będzie bezpłatny. Na co dokładnie mogą liczyć odwiedzający?

Dyrektorem artystycznym festiwalu został wieloletni wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej i dziennikarz kulturalny Artur Zaborski. W programie umieścił panele poświęcone kwestiom powodującym podziały - między innymi o poprawności politycznej. W ostatnim czasie ten temat odbija się szerokim echem w środowisku filmowym. Jedni uważają, że poprawność polityczna to zamach na wolność, który uniemożliwia swobodne tworzenie chociażby komedii. Twórcy boją się żartować z pewnych tematów, żeby nikt się nie obraził. Natomiast druga grupa twierdzi, że poprawność polityczna może uleczyć ten gatunek, bo dzięki niej szukamy rozwiązań, które będą zabawne, a jednocześnie nikogo nie urażą. Wśród gości Script Fiesty są zarówno uznanych artystów, którzy od lat działają w branży, jak i ci, którzy dopiero do niej wchodzą. Zaproszono między innymi: Ilonę Łepkowską, czy twórców najbardziej oczekiwanego obrazu tego roku - "Kosa" - którzy proponują własną, autorską wizję Tadeusza Kościuszki. Będą też: Maciej Stuhr, Kim Krizan.

Dziś (30.03) wieczorem festiwal oficjalnie zainauguruje pokaz "Prawdziwego życia aniołów" Artura "Barona" Więcka. To film, który wejdzie do kin dopiero w kwietniu. Widzowie Script Fiesty będą mogli obejrzeć go przedpremierowo. Po pokazie reżyser i producentka Aneta Zagórska opowiedzą, jak stworzyć scenariusz, który uwzględnia aktora z niepełnosprawnością. "Prawdziwe życie aniołów" powstawało z myślą o Krzysztofie Globiszu, fantastycznym aktorze, który przeszedł udar, przez co jego możliwości aktorskie zostały, niestety, ograniczone. Natomiast podczas zamknięcia Script Fiesty zaplanowano zamknięty pokaz filmu "Moje stare" Nataszy Parzymies z Dorotą Pomykałą i Dorotą Stalińską w obsadzie.

Nowością będzie Noc teledysków, której towarzyszyć będzie konkurs na najlepszy scenariusz teledysku. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych. W programie przewidziano również konkurs na koncepcję serialu internetowego lub telewizyjnego, w którym do wygrania jest między innymi 20 tysięcy złotych oraz konkurs na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego z główną nagrodą w wysokości 50 tysięcy. Do finału tego pierwszego zakwalifikowało się 10 pomysłów, do drugiego zaś – trzy tytuły: "Słoń" Kamila Krawczyckiego, "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej i "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego.

Tradycyjnie nie zabraknie Pitch Fiesty, podczas której scenarzyści będą mogli spotkać się z 40 polskimi producentami i zaprezentować im swoje pomysły na filmy. Festiwal potrwa do niedzieli (2.04). Adresowany nie tylko do scenarzystów, ale wszystkich miłośników kina - odbywać się będzie w siedzibie organizatora - Warszawskiej Szkoły Filmowej i w kinie Elektronik. Wstęp na wydarzenia jest darmowy, ale uczestnicy muszą odebrać online lub w kasie kina darmowe wejściówki.